Manisa’da 2021-2022 yılı Adlı Yılı törenle açıldı

banner297

Manisa’da 2021-2022 yılı Adlı Yılı törenle açıldı. Manisa Adalet Sarayı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz,  Manisa Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri Mahir Sağlam, Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, MHP Manisa İl Başkanı Ömer Baysal, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Ali Arslan, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Bali, İyi Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Buğra Çelikkanat, avukatlar katıldı.

Manisa 01.09.2021, 14:29 01.09.2021, 14:46
Manisa’da 2021-2022 yılı Adlı Yılı törenle açıldı

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, yeni adli yılın açılışını tebrik etti, adli yılın ülkemize ve adalet camiasına hayırlar getirmesini temenni etti. Yılmaz, “Yeni adli yılda teşkilatımız tarafından büyük çaba sarf edilen adalet hizmet binaları, donanım iyileştirmesi, personel sayısının artırılması, mağdur haklarının korunması, uzlaştırma, arabuluculuk, seri yargılama gibi alternatif çözüm yollarının uygulanmasında da görmeye başladığımız olumlu gelişmeleri bu yıl içerisinde de devamını temenni ediyoruz. Daha da kaliteli adalet hizmeti sunmak için eğitim faaliyetlerimiz devam edecek. bu vesileyle adaletin yerine getirilmesi için gayret eden hakim, savcı, avukat, adliyeye bağlı kurum personellerimiz, emniyet ve jandarma teşkilatı çalışanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Ayrıca adalet şehitlerimizi, adliye hizmetlerinde bulunup hayatlarını kaybeden meslek büyüklerimizi saygıyla yad ediyoruz. ” diye konuştu. 
Manisa Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, 2021-2022 adli yılın hakim ve savcılara, avukatlara hayırlı olmasını temenni etti. Mutlu, “2020-2021 adli yılı bizler için yoğun bir yıl oldu. Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra terör mahkemelerinin iş yükünde ciddi bir artış meydana geldi. Allaha şükür büyük bir özveriyle büyük bir kısmını geride bıraktık. İnşallah bu dönemde de elimizde kalan dosyaları bitirmeye çalışacağız. Adliyemizde gerçekten hakim, savcı arkadaşlarla ve baroyla birlikte büyük bir uyum ve hoşgörü içerisinde çalışma ortamı var” diye konuştu. 
Yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyen Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona,  Adalet için yeni bir başlangıç olacak bu yeni adli yılın açılışını başlatacağımız bu kutlu anda bize bu kutlu devleti kuran ve Cumhuriyetimizi armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ ü, tüm silah arkadaşlarını ve o zorlu günlerde milli mücadeleyi kahramanca vermiş aziz ve muhterem halkımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Avukat, hakim, savcı, adliye personeli tüm hukuk şehitlerimizi de bu vesile ile saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Yine bugüne kadar Manisa Barosu’nda görev almış başkanlarımıza ve tüm kurul üyelerimize katkı ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Adli yıl açılışları şüphesiz ki çok önemli anlardır. Çünkü adaletin kendisi büyük ve önemli blr kavramdır. İnsanoğlu var olduğundan beri hep adalet arayışı devam edegelmiştir. Konfüçyus’ un deyimi ile “ Adalet bir kutup yıldızıdır ve geri kalan her şey onun etrafında döner. “ Yine Mustafa Kemal Atatürk’ ün sözü ile “ Adalet Mülkün temelidir. “ Bu iki söz adaleti her yönü ile ortaya koyacak kadar büyük ve anlamlıdır” dedi. 

Adalet arayışı içinde avukatların tarih boyunca hakim ve savcılar birlikte zorlu bir mücadele verdiğini kaydeden Rona, “Bu mücadelede yargının üç sacayağı olan sav, savunma ve karar mercileri savcı, avukat ve hakim birlikte aynı hedef olan adaletin tecellisi için mücadele vermişlerdir. Biz Manisa Barosu olarak geçmişimizden bugüne bu üçlünün hukuk çerçevesindeki saygın mücadelesini önemsiyoruz. Çünkü adaletin tesisinde her üç unsurun da dik, bağımsız ve güçlü durması bu sebeple önemlidir.  Bağımsız ve tarafsız yargı güçlü devletin ve mutlu bir milletin en büyük kaynağıdır. Çünkü adalet ve merhamet ikileminde adalet dolu bir dünya hep daha önemlidir. Adaletsiz bir toplum ve dünya yeni ezilenler, mağdurlar ve savaşlar ortaya koyarak merhamet bekleyen bir zamana mahkum eder insanı, oysa adaletin olduğu adil bir toplumda ve dünyada ezilen olmayacaktır. Yer yer adalet sistemimizde aksaklıklar hep olmuştur ve bu aksaklıkların yaşadığı ve yaşattığı sorunların bedeli hak arayanlar için ağır olmuştur. Franz Kafka’ nın dava adlı eserinde dediği gibi “ Adalet dingin olmalı, aksi takdirde terazi sallanır ve adil bir karar verilemez. “ Bu konuda vakur, dingin ve kendinden emin bir adalet sistemi için tüm meslektaşlarımız ve hakim, savcı meslektaşlarımız ile omuz omuza çaba göstermeye devam edeceğiz.  Burada bizi yalnız bırakmayan her bireyin ruhunda bir adalet meşalesi yanmaktadır. Buradan yükselen her ses adalet terazisinin dengesine katkı sallayan bir dokunuştur. Bu sebeple bu kutlu topluluğu ve cefakar meslektaşlarımı tebrik ediyorum.  Yaşadıkça umudun var olduğunu unutmadan, asla umutsuzluğa düşmeden ve her yeni başlangıcın verdiği heyecana güvenerek bugün burada dimdik duran kocaman bir aileyiz. Biz avukatlar her zorlukta adalet arayışından ve hukukun üstünlüğü mücadelesinden asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. 

Rona sözlerini şöyle sürdürdü: “!Günümüzde bir çok sorun tartışıla gelmektedir. Bu sorunların çözümünde adalet sisteminin kendi içindeki aksaklıklarını telafi etme mücadelesini görüyoruz. Ancak bilinmelidir ki yargının önemli bir unsuru olan savunma alanı özgür ve güçlü olmazsa adaletin diğer iki ayağındaki çaba aksaklığı ortadan kaldırmaya yetmeyecektir. Bu sebeple avukatlık mesleğinin büyüyen sorunlarını acilen çözmek ve mesleki alanı korumak şarttır. Bu konuda ciddi çalışmaları Manisa Barosu olarak ortaya koyuyoruz. Bu sebeple adalet adına her türlü desteği vermeye dün de bugün de hazırız.  Güçlü ve bağımsız yargı için güçlü bir avukatlık şarttır. Bu konuda Manisa Barosu avukat meslektaşlarımız ile tüm ilçe ve merkez avukatları birlikte güçlü ve bağımsız yargının en temel unsurlarından biridir. Manisa Barosu hem TBB’ deki fikri ve hukuki iddiası ve duruşu hem de Adalet Sistemi içindeki cesur, etkili ve çözüm üreten tavrı ile güçlü bir hukuk değeridir. Hukuk adına, adalet adına ve haklının mücadelesindeki onurlu duruş adına güçlü bir Manisa Barosu hepimiz için şanstır. Cesaretle hukuk adına mücadele veren Manisa Barosu’ nun tüm üyeleri bu sebeple çok kıymetlidir. Baro olarak asla hukukun baş aktörlerinden biri olmaktan geri durmayacağız.  Adalet sadece hukukçuların omuzlarına yüklenecek bir yük değildir. Adalet ancak toplumun genelinin vicdanında yer bulduğunda gerçek anlamda yaşayacak yüce bir erdemdir. Bu sebeple yargının bilgi kirliliği içinde yıpratılmasını, avukatların ve baroların yıpratılmasını ve üstlendikleri davalardan ötürü hedef gösterilmesini, hakim, savcıların sosyal medyada hedef gösterilmesini, masumiyet karinesini hiçe sayan yaklaşım ve ithamları ve evrensel hukuk değerlerini önemsemeyen tavırları doğru bulmuyoruz. Mesleğe başlarken ettiğimiz yemine bir kez daha bağlı kalarak bu konularda cesurca mücadele verdiğimizi ve vereceğimizi buradan bir kez daha taahhüt ediyor, Manisa Barosu olarak tüm hukuk camiamıza, meslektaşlarımıza, hakim, savcı meslektaşlarımıza, halkımıza ve adalet arayan her yurttaşımıza, gözbebeğimiz çağdaş, laik Atatürk milliyetçiliğine bağlı sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetimize yeni adli yılın hayırlı olmasını diliyor, adalet ve hukukun üstünlüğü adına başarılı bir yıl diliyorum.”

Yorumlar (0)
9
açık