Manisa Memur-Sen’den ‘seyyanen zam’ talebi

banner297

Memur-Sen Manisa Şubesi üyeleri, düzenledikleri basın açıklamasıyla kamu görevlilerinin maaşlarına seyyanen zam yapılması talebinde bulundu.

Manisa 05.07.2021, 13:52 05.07.2021, 14:20
Manisa Memur-Sen’den ‘seyyanen zam’ talebi
banner388

Memur-Sen Manisa İl Temsilciliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda “Seyyanen zam verilsin, gelir kaybı giderilsin” başlığıyla geniş katılımlı bir basın açıklaması düzenledi. Sendika üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Manisa İl Başkanı Mesut Öner, “Malum bugün Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. 5. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için yüzde 3 + yüzde 3 zammı kamu görevlilerine reva görmüştü. Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle yüzde 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. Malum, 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti. Bu 18 ayda gerçekleşen enflasyon: yüzde 24,258, hedeflenen enflasyon: yüzde 7,5 memura verilen zam: yüzde 11,40. 18 ayda dolar 46,05, Euro yüzde 54,50, Altın yüzde 71,33, yağ 116,04, elektrik yüzde 30,91, doğal gaz 23,68 arttı. Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık. İlk önce hemen şunu belirteyim ki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül Covid-19 pandemisi, hayatımızın akışını derinden etkiliyor. Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır. Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Evet, biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz. Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz. Hiçbir gerçeği ıskalamadan, özellikle enflasyon üzerinden yaşanan gelir kayıplarının tazmini noktasında hem sesimizi hem de sözümüzü bu meydandan ve diğer 80 ilimizden yükseltiyoruz” dedi.

“Seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik”

Son 18 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğunun görüldüğüne vurgu yapan Öner, “Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Biz, ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. Kaldı ki, kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı, tutmayacaktır da. Aslında hükümet, oluşturduğu sistematikte ‘kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyerek bu gerçeği itiraf etmektedir. Fakat Memur-Sen olarak; 4. ve 5. Dönem Toplu sözleşme süreçlerinde hükümetin sığınağı haline gelmiş olan ‘kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün hakkaniyeti yansıtmadığını söyleyerek kamu görevlilerinin büyümeden ve refahtan pay alması gerektiğinin altını çizdik ve bunun mücadelesini verdik. Biz ülke gerçeklerini temel alan tekliflerle masaya oturduk hep ekonominin gerçekleri ve alın terinin hakkını vermeye dair gerekler yerine, tahmini enflasyon rakamları ile alım gücünü sıfırlayan, gerçekleşmesi mümkün olmayan hedefler üzerinden belirlenen artış oranına dayanan mantıkta ısrar etmenin manası ve anlamı yok. Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef Memur-Sen’in haklılığını tescilledi. Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim. Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil, reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim. Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür. Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez. Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz. Kamu işvereninin belirlediği zam, Mart demeden buharlaşıyor. Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“Ne yazık ki gelir dağılımındaki makas gün geçtikçe açılıyor”

Gelir kayıplarının giderilmesi gerektiğini belirten Öner, “Biz, olmayan bir kaynaktan artış istemiyoruz. Var olan ve kamu görevlilerinden sakınılan bir kaynaktan payımız olanın, hakkımız olanın verilmesini istiyoruz. Büyüme ve refah payı üzerinden kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin belirlendiği, emeğin değerinin yükseldiği, alın terinin karşılığının verildiği yeni bir sistem yürürlüğe konulsun. Ne yazık ki, gelir dağılımındaki makas gün geçtikçe açılıyor, ülkeyi ayakta tutan orta sınıf eriyor, tabanla tavan arasındaki uçurum büyüyor. Evet, Türkiye ekonomisi büyüyor fakat memurlar büyümüyor. Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları söz konusu olduğunda; ‘mali disiplin’, ‘bütçe imkanları’ ve ‘tasarruf tedbirleri’ başta olmak üzere çeşitli bahaneler üretiliyor. Hal böyle iken; sermaye ve finans kesimi için teşvik paketleri, vergi afları çıkarılıyor. Bunun bir sosyal maliyetinin olacağını herkesin düşünmesi gerekmiyor mu?” dedi.

Yorumlar (8)
Memur 3 hafta önce
Yorumlara bakıyorum da maalesef insanlar kendi durumlarına göre yorum yapıyorlar. Pandemi süreci boyunca sağlık çalışanları eve bile girmedi onlara ne diyeceksiniz? İnsanca yaşama talebi sizce yanlış mı? memur işçi demeden birlik olamadığımız için tablo ortada. İnsanlar neden kendinden daha kötü durumda insanları örnek gösterir anlamıyorum. Memur olmak isteyip de olamayan arkadaşlar çamur atmasın, memurun maaşını kıskananlar gelişmiş ülkelere baksın. Terbiyesizliğin lüzumu yok.
işçi 3 hafta önce
Sağlık çalışanına canını dişine takan memura laf söylemiyoruz adam vergi dairesinde 30 yıl çalışmış hala işemi gidicem diyor memur maaşından söz eden yok evde yatana lafımız madem o kadar yıl çalıştın emekli ol yerine yeni nesil işe girsin olurmu çalışmadan devleti soyanlar yattığı yerden maaş alanlar buna HARAM deniliyordu bilmem bildinizmi ?
Mantık Arama 3 hafta önce
Geçen yıl bir araba sattım, OSB de çalışan birine. Bende Memur teknik personelim deyince ne kadar alıyorsun dedi, 5.5 dedim, abi bize gel ben 6.5 alıyorum dedi, ne diyeceğimi bilemedim. Şimdi yukarıda 'ne iş yapıyorsunuz, sesinizi çıkarmayın diyen arkadaşlara şöyle bir cevap verelim. ''Sen gençliğini yaşarken ben okul sıralarında evde ders yapıyordum'' da demeyelim, ''Sen ehliyet sınavından korkarken ben kpss de milyonlarla yarışıyordum'' da demeyelim. ''Düz işçi olup asgari ücret için ağlayacağına, kendini yetiştirseydin kalifiye teknik eleman olup osb de memurlardan fazla maaş alsaydın vAllahi seni kıskanmazdık'' diyelim mi?
sarı sarı kimin yarı 3 hafta önce
1- O 'Gelir kaybının' sebebi bizzat kendi sarı sendikanızdır.
Başkanını Milletvekili, yöneticisini Müdür yapmak gayesi ile yıllarca % üçbuçuk lara imza atanlardır o 'gelir kaybının' mümessilleri.
2- Yorumlara bakın, sizin anlayışınızdan türeyen zihniyet bugün size çakıyor.
'Memur ne iş yapıyor, gelince Memur sayısını yarı yarıya azaltacağız'! sözlerini 10 yıl önce de olsa çok net hatırlıyorum. o zaman 1.5 milyon memur vardı, şimdi 4 milyon civarları. Neleeerrrr var neler söylenecek ama, anlayacak olana bu iki örnek yeter, anlamayacak olana ansiklopedi okutsan boş...
sermet 3 hafta önce
Bağırın çağırın hakkınız yok. Türkiye şartlarında iyi para alıyorsunuz. Bunun için muhalefet bile yanınızda değil. Sesinizi çıkarmayın pandemi sonrası her taraf toz duman. halinize şükredin. Aldığınız maaşı bulamayanlar var. Şükür deyin. Muhalefet gelse o bunu bile veremeyecek. Bunu kör topal herkes biliyor.
işçi 3 hafta önce
Pandemi diye zaten çalışmıyorsunuz çalışsanızda yarım yamalak dostlar alışverişte görsün devlet daireleri bomboş memurlar nerde evde !!! neden pandemi var bizler fabrikada full time çalış memur evde maaşa zam ohh ne la be...
manisalı 3 hafta önce
amatörce bir organizasyon. hoparlörün şarjının bitmesi nedir ya. olayı ciddiye almayışınızın sonucu.
Hakkı 3 hafta önce
Sarı sendika değil mi bunlar? zamanında genel başkanları vekil olmak için hakkımızı yedirdi. Unuttuğumuzu falan mı sanıyorsunuz?
36
açık