Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

banner297

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 2021/2 ve 2021/3 nolu yeni kararlarını duyurdu. Manisa'da ulaşımla ilgili yeni düzenlemeler bildirildi.

Manisa 27.01.2021, 12:40 27.01.2021, 12:53
Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

MANİSA VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI

2021/2 

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda tedbir kararları alınarak ilimizde de uygulanmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığının 20.01.2021 tarih ve 19434183 sayılı yazıları ile 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî okulların 8 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik isteğe bağlı olarak açılan, destekleme ve yetiştirme kurslarındaki yüz yüze eğitim faaliyetlerine 22.01.2021 tarihinden itibaren tekrar başlanacağı, yine  Milli Eğitim Bakanlığının 20.01.2021 tarih ve 19434562 sayılı yazıları ile  5580 sayılı özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren özel okullarda Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim  Kurumları Yönetmeliğinin 46 ncı maddesinin yedinci fıkrası doğrultusunda 8 ve 12 nci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler için yüz yüze takviye kursları ile aynı Kanun kapsamında faaliyet gösteren  özel öğretim kurslarının 12 nci sınıf öğrencileri ve mezunlar için  yüz yüze eğitimlere isteğe bağlı olarak 22.01.2021 tarihinden itibaren başlanılabileceği belirtilmiştir. Bu doğrultuda;

01.12.2020 tarih ve 138 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararımız ile  şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları (acil sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi durumları hariç) yasaklanan ve 18.11.2020 tarih  ve 130 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararımız ile de  01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğan ve gün içerisinde  13:00 - 16:00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklanan   20 yaş altı öğrencilerden, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî okullar ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki  özel okullarda 8 ve 12 nci sınıflarda öğrenim görerek yüz yüze  eğitim faaliyetlerine katılan öğrenciler ile aynı Kanun kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurslarının  12 nci sınıf öğrencileri ile mezunlardan yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılanların, söz konusu kararlarımızla konulan yasak ve kısıtlamalardan eğitim faaliyetlerine gidip gelebilmeleri ile sınırlı olmak ve öğrencilerin öğrenci belgelerini, mezunların ise öğretim kurumlarından alacakları belgeyi ibraz etmeleri suretiyle muaf tutulmalarına karar verilmiştir. 

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.

2021/3

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda tedbir kararları alınarak ilimizde de uygulanmaktadır. 

2020/120 sayılı kararımız ile Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda;

  • Koronavirüs riskli kişilerin şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinden faydalanmasının önüne geçilmesi amacıyla başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından işletilen şehir içi toplu taşıma araçlarına binişlerde  elektronik/akıllı seyahat kartlarının kullanılmasına,
  • HES kodu tanımlaması yapılmayan elektronik/akıllı seyahat kartları ile binişlere 08.02.2021 tarihinden itibaren izin verilmemesine, 
  • İlimizde misafir olmak vb. nedenlerle elektronik/akıllı seyahat kartı kullanımı olmayan vatandaşlarımızın HES kodu sorgulaması yapılmadan toplu ulaşım araçlarına binişlerine izin verilmemesine, 
  • Sağlık çalışanlarının elektronik/akıllı seyahat kartı kullanımı uygulamasından muaf tutulmasına,
  • Şehir içi toplu taşımada HES kodu uygulamasının başlamasına ilişkin HES kodunun alınması, HES kodunun elektronik/akıllı seyahat kartlarına tanımlanması hususlarında vatandaşlarımıza gerekli duyuru ve bilgilendirmenin Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve ilgili odalarca yapılmasına karar verilmiştir. 

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır."

Yorumlar (0)
8
açık