MANİSA'DA YASAK OLAN ORMANLIK GİREN 7 KİŞİYE CEZA

banner297

Orman Yangınların önlenmesi amacıyla Orman İşletme Ekiplerince Manisa ormanlarında 7/24 gözetleme yapılıyor. Yasak alanlara girenlere yasal işlem uygulanıyor.

Manisa 12.08.2021, 14:55
MANİSA'DA YASAK OLAN ORMANLIK GİREN 7 KİŞİYE CEZA
banner388

Yangına Karşı Ormanların Gözetlenmesine Gönüllüler de Katkı Veriyor

Manisa ormanları, gözetleme kuleleri, güvenlik kameraları, Termal Kameralar, İHA’lar ile Orman Koruma ekiplerince sürekli kontrol ediliyor. Yapılan gözetleme çalışmalarına son zamanlarda Manisa’da ehliyetli profesyonel Drone kullanıcılarından oluşan gönüllüler de dahil oldu.
Drone ehliyetli, kamu kurumlarında görevli ve sivil vatandaşlardan oluşan ekip, Orman İşletme Müdürlükleri  ve kolluk güçleriyle  koordinasyon halinde ormanlara giriş ve çıkışları 7 / 24 gözlüyor. 
Drone uçuşları sonrası, gönüllü İHA pilotları tarafından Ormana giriş çıkışları tespit edilen vatandaşlar kolluk güçlerine bildiriliyor, güvenlik güçlerince haklarında işlem yapılıyor.

Konuya ilişkin olarak bilgi veren Manisa Orman İşletme Müdürü İlker Özdemir, 29 temmuz itibariyle Ormanların gözetimiyle ilgili farklı bir uygulama başlatıldığını belirterek,  kolluk güçlerimiz ile koordinasyon halinde  gönüllü gruplarla birlikte drone ile orman sahasında gözetleme yaptıklarını, uygulama kapsamında son dönemde  7 vatandaşımızın girişi yasak olan ormanlık alanlara girdikleri için drone ile tespit edilerek haklarında idari işlem yapıldığını söyledi.

Drone ile gözetleme faaliyetlerine katılan Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Turgay Duyar da; drone kullanıcıları olarak yangılar sonrasında ormanlarımızı korumak  için katkı sunmak istediklerini, Valiliğin de uygun görmesi ile drone ehliyeti alan herkese ulaşıp bir gönüllü ordusu kurduklarını, yangınların önlenmesi çalışmalarına katkı sunabilmekten mutluluk duyduklarını söyledi.


 

Yorumlar (3)
keto 1 ay önce
YATİŞMİŞ ORMANLARA ARTIK KEÇİLER GİRSİN. Keçileri kaçırmayın . keçiler orman yangınlarını önlemede gelişmiş ülkelerde kiralanarak kullanılmaktadır. KEÇİLERİ KAÇIRMAYINN
Manisalı 1 ay önce
Dronların menzili 300-500 metre, bu bir başlangıç yangının ve dumanının gözle rahatlıkla görülebileceği bir alan. Hatta resimde ki gibi bunu cep telefonu ekranından izlemeye kalkarsanız gözle görünme detay ve netliğini bile yakalayamazsınız. Zaten 24 saat gözetleme kuleleri ve arazideki görevliler takipte. Turgay bey kendi haberini mi yapmış?
egeli 1 ay önce
Sahsi fikrim dronu ormanlik alana kacak giris yapanlari yakalamak icin kullaniyorlardir.
25
açık