banner299

banner298

MANİSA'DA ŞOFÖRLER AŞIDA ÖNCELİK İSTİYOR

banner297

Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarından sonra en fazla risk altında bulunan kesim olan toplu taşıma, servis şoförü ve taksici esnafı bir an önce aşılanmak istiyor. 

Manisa 28.04.2021, 14:14
MANİSA'DA ŞOFÖRLER AŞIDA ÖNCELİK İSTİYOR
banner388

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, şoför esnafının sağlık çalışanlarından sonra en fazla risk altında bulunan meslek grubu olduğunu açıkladı.  “Toplu taşımacılık yapan şoför esnafının gerçekten sağlık çalışanlarından sonra en fazla risk altında olduğunu görüyoruz. Bunların içerisinde bizim sektör olarak baktığımız zaman Manisa Merkez ve ilçelerimizde toplam 800 tane toplu taşıma aracı var. Bunlar devamlı bu işlerini sürdürmek zorundalar. Toplu taşıma araçları kısıtlamalarda sürekli çalışıyor. Bunların en fazla risk altında olduğunu görüyoruz. Toplu taşıma araçlarımız, servis araçlarımız, taksici esnafımız günlük hemen hemen 70- bin 80 bin civarında sırf şehir merkezinde yolcu taşıyorlar. Taşınan yolcularında Covid-19 olup olmadığını bilemiyorlar. Araçlarımız firmalarımızdan tarafından, şoför esnafımızı tarafından sürekli dezenfekte işlemlerini yaptırıyor. Tabi bu yeterli oluyor mu? Toplu araçlarına binenlerin ne olduğunu bilemediğimizden dolayı risk altındayız. Şoför esnaflarımız yanımıza geliyor. Biz ne zaman aşı olacağız, ne zaman sıra gelecek gibi serzenişleri var. Toplu taşıma, taksicimiz, servis araçlarımız risk altında olduğundan Sağlık Bakanlığı’ndan bir an önce aşılanmalarını talep ediyoruz” dedi. 
Servis araçlarında yüzde 50 kapasite olayının fabrikaların isteğine bağlı olarak değiştirildiğini ifade eden Karaağaç, “Bazı firmalarımızın yüzde 50 kapasitede yolcu taşıdığını görüyoruz. 20 koltuk varsa 10 koltuk üzerinden taşıyorlar. Toplu taşıma araçlarında ise koltuk kapasitesine göre yolcu alınıyor. Bazı koltuklarda oturmak istemeyenler var. Böyle olunca bazı yolcular ayakta kalmış oluyor. Ama yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu kesinlikle alınmıyor. Bunun da denetimleri güvenlik güçlerimiz tarafından yapılıyor” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Vedat 2 hafta önce
öncelik isterlerken lütfen kendileri maske takmaya özen göstersinler daha dün şehir hastanesinden merkeze geldiğim 8 numaralı dolmuşta şöför sözde otobüse binenlere hassasiyet gösteriyor ama maskesini takmıyor ben uyarınca da aynadan ters ters bana bakıyor.
26
açık