Manisa'da kadınlara mikrokredi imkanı

banner297

2009 yılından beri Manisa’da hizmet veren ve bugüne kadar 4 bin dar gelirli kadına 5 milyon 675 bin TL mikro kredi dağıtan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Manisa Mikrofinans Şubesi, şimdi de dar gelirli kadın çiftçilere destek olmak amacıyla Tekfen Vakfı ile Kadın Çiftçi Kredisi projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında kadın çiftçilere ilk destek kredisi verilmeye başlandı. 

Manisa 15.04.2021, 09:59
Manisa'da kadınlara mikrokredi imkanı
banner388

Mikro Kredi Manisa Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, iki kadına çiftçiye 10 bin TL Tekven Vakfı, 2 bin 500 TL’ de TİSVA kredisi olmak üzere 12 bin 500 lira kredi verdi. Kadınlardan biri aldığı kredi ile ilk kez karpuz ekecek, diğeri ise bağındaki ilaç, gübre için kullanacak. 

Mikro Kredi Manisa Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, “Kadınlar bu kredi ile 6 ay geri ödemesiz bize krediyi ödeyecekler. 5 bin ile 15 bin arası limitimiz var. Kadınlara 5 bin lira veriyoruz. Kadınlarımız ilk 6 ay ödeme yapmıyorlar. Mahsulleri kaldırdıktan 6 ay sonra 25 haftada bize geri ödeyecekler. Haftada 220 TL olacak şekilde. Buradaki kadınlarımız biri Ebru Pınar Cambaz yeni harmandalı köyünden çiftçilikle uğraşıyor 10 dönüm tarlası var. Karpuz ekimi yapacak. Karpuz ekiminden dolayı ona 10 bin TL’si Tekven Vakfından, 2 bin 500 TL’ de TİSVA kredisi olmak üzere 12 bin 500 lira kredi alacak. Haftada 440 TL olarak ödeme yapacak. Bugün ilk defa başladık. Başvuruları alıp değerlendirmeleri yapıyoruz. Başvuru yapmak için kadınlar mutlaka tarımla uğraşması gerekiyor.  Mantar, çilek, karpuz, üzüm gibi ege mahsullerinden yetiştirmek gerekiyor. Tarlada ekip biçmesi gerekiyor başka şartımız yok. Ayaklarına kadar hizmeti götürüyoruz” diye konuştu. 

20 yıldan beri tarımla uğraşan ve bu yıl ilk defa karpuz ekimi yapacaklarını vurgulayan kadın üretici Ebru Pınar Cambaz (42) çekeceği krediyi karpuz ekimi için gerekli olan ilaç, gübre ve tohum için kullanacağını belirterek ilk defa mikro tarım kredisini aldığını ve çok faydalı olduğunu ifade etti.

Kadın üretici Meryem Gaşi (39) "Benim Yeni Harmandalı Köyünde 6 dönüm bağım var. Gübre, ilaç, su, mazot ihtiyaçlarım için bu krediyi kullanacağım. Daha önce mikro kredi çekmiştim ama ilk defa tarım kredisi çektim. Çok memnunuz. Ben 10 bin lira çekeceğim. Banka ile uğraşmıyoruz. Kadınlara verilen bu destek için çok mutluyuz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
40
açık