MANİSA'DA GÖKYÜZÜNÜN RENGİ DEĞİŞTİ

banner297

Manisa'da gökyüzü soluklaştı. 10 gündür süren orman yangınları nedeniyle bölgedeki illerde gökyüzünün rengi değişirken, İzmir'den Çanakkale'ye kadar aynı manzarayla karşılaşıldı. Görüntüler endişelendirdi.

Manisa 06.08.2021, 11:50
MANİSA'DA GÖKYÜZÜNÜN RENGİ DEĞİŞTİ

Haber: Ahmet Ünsal

Türkiye, 10 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 28 Temmuz'dan bu yana çıkan 208 yangından 196'sı konrol altına alınırken 5 ilde süren yangınlar gökyüzünün de rengini değiştirdi. Manisa'da gökyüzü adeta soluklaştı. 

Muğla ve Aydın'da da devam eden yangınlar, İzmir'de gökyüzünü sarı renge bürüdü. Güneş, gökyüzünde turuncu bir nokta şeklinde belirdi.

Sepya efektini andıran görüntülerde, şehrin tam aydınlanamamasının yanında Çanakkale'ye kadar aynı manzara kendini gösterdi. Görüntüler endişelendirdi.

Çanakkale'de gökyüzünden kül yağdığı aktarıldı.

RÜZGAR AKIŞLARIYLA TAŞINDI
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bu durumun sebebinin orman yangınları olduğu ifade edildi.

Edinilen bilgide, orman yangını nedeniyle meydana gelen yoğun duman ve partiküllerin güneyli rüzgar akışlarıyla taşındığı, bu sebeple atmosferdeki parlaklığın bozulduğu bildirildi.

Havadaki sarı ve kızıl rengin, güneyli rüzgar akışının gün boyu devam edecek olması nedeniyle tüm gün sürebileceği, yağışın ise olmayacağı belirtildi. Öte yandan, güneşin kızıl renkte olması da dikkat çekti.

Yorumlar (0)
27
açık