Manisa'da engelliler için stratejik plan hazırlıkları

banner297

Engelliler Konfederasyonu tarafından Türkiye genelinde farklı engel gruplarından engelli hakları alanında çalışan Sivil Toplum Örgütleri'ni (STÖ) bir araya getirerek Türkiye Engelli Meclisi'ni kurmak amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında Manisa'da engellilerin hak temelli savunuculuğunu güçlendirme içerikli eğitim verildi.  

Manisa 30.01.2020, 16:14 30.01.2020, 16:17
Manisa'da engelliler için stratejik plan hazırlıkları

Manisa’da eğitimler, Manisa Büyükşehir Belediyesi İkiz Kuleler seminer salonunda Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Turhan İçli ve Coşkun Gök tarafından verildi. Eğitime Manisa ve ilçelerinde bulunan birçok sivil toplum kuruluşu, kamu kurumu temsilcisi, belediyelerin temsilcileri, Manisa Barosundan avukatlar ve üniversitelerden temsilciler katıldı.  Eğitimler 2 gün boyunca devam edecek. Eğitim çalışması kapsamında Manisa ilinde engelli hakları konusunda stratejik plan hazırlanacak ve planın hayata geçmesi Manisa ilinde bulunan sivil toplum kuruluşları ve Türkiye Engelli Meclisi işbirliğiyle hayata geçecek. 

Türkiye Engelli Meclisine Doğru çalışması kapsamında 54 ilde İl Engelli Meclisleri kuruldu. Bu meclislerin temsilcileri Mayıs ayında Ankara'da yapacakları toplantı ile Türkiye Engelli Meclisi'ni kuracaklar.  Yapılan eğitim çalışması kapsamında; savunuculuk, iletişim ve medya, izleme, kaynak geliştirme, gönüllü yönetimi, uluslararası insan hakları mekanizmalarına erişim ve Gölge Rapor hazırlama eğitimleri veriliyor.  

Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Turhan İçli, “Eskiden engelliler için savunuculuk eğitimleri etkinlikleri yapılırken, 2000’li yıllardan itibaren bu sayı azaldı. Bunun nedeni de alana çok sayıda engelli dernek sayısının girmiş olması. Ama bu dernekler arasında hiçbir dayanışmanın, iletişimin bulunmamasının rolü büyük. Bunu bir yere kaydetmemiz gerekiyor. Ortaya çıkan dernekler ya yerel düzeyde ya da ya ulusal düzeyde küçük işler yapmaya başladılar. İşte 2007 yılında Engelliler Federasyonu bu sürece müdahale etmek amacıyla kuruldu. Engelliler Türkiye’de hak ettikleri yeri alamıyorlardı. Nüfusun içinde yüzde 10-12’lerde kabul ediliyor. Ama 9-10 milyonluk nüfusun topluma etkisi noktasında engelliler toplumda yer alamıyordu. Engelliler yeteri kadar temsil edilmiyor.  Engelliler meclisini oluşturarak engellilerin temsil edilmesini istiyoruz. 54 ilde il meclisimizi kurduk. Yeni illerden talepler var. 81 ili tamamlayacağız. Bu meclisleri işletmeye çalışacağız. Bu meclisler bizi geleceğe taşıyacak olan meclislerdir. Bu modeli yaşama geçirmek, engellilerin büyük gücünü seferber etmek, kamuoyu üzerinde ve siyaset üzerinde hissettirmektir. Haklarını elde etmektir” dedi. 
Manisa il engelli meclis başkanı Ayşe Gerentepe, amaçlarının birlikte hareket etmek olduğunu kaydederek, toplantıya dernekleri davet ettiğini, ancak gelmeyenlerin olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu