MANİSA'DA BULUNAN ALTIN SAYISI DUDAK UÇUKLATIYOR

banner297

Türkiye'nin altın kaynağının en büyük kısmı 222 ton ile Manisa'da bulunuyor.

Manisa 23.07.2021, 21:42
MANİSA'DA BULUNAN ALTIN SAYISI DUDAK UÇUKLATIYOR
banner388

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) son yıllarda yaptığı sondajlar kapsamında altın, uranyum, bakır, linyit ve titanyum yatakları ortaya çıkarıldı.

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre Uranyum son on yılda üçe katlanırken, son beş yılda 292 ton altın keşfedildi. Cari açığın kapanması ve sanayi üretimi için hayati öneme sahip altın, bakır, demir, uranyum, kömür ve endüstriyel hammaddeler aranırken, bu keşifler arasında bulunan nadir toprak elementleri, altın ve uranyum keşifleri ise stratejik olarak dikkat çekti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre son on yılda hız kazanan uranyum arama çalışmaları kapsamında 2020 sonu itibarıyla 580 bin 866 metre sondaj yapılarak bugüne kadar 11 bin 304 ton olan uranyum kaynağı yüzde 283 artırılarak toplam 32 bin 35 tona çıkarıldı. Türkiye’deki en büyük uranyum kaynağı ise Nevşehir’de bulunuyor ve 22 bin tonluk bir kaynağa sahip.

292 TON ALTIN KEŞFEDİLDİ

2020’de 42 ton üretim ile rekor kırılan altında da arama çalışmaları devam ediyor. MTA son 30 yılda 301 ton keşfetti. Bu keşiflerin neredeyse tamamı ise son beş yılda gerçekleşti. Son beş yılda 292 ton altın keşfedildi. Türkiye’nin altın kaynağının en büyük kısmı 222 ton ile Manisa’da bulunuyor. Bu ili Balıkesir, Artvin, Niğde takip ediyor. MTA son yıllarda yaptığı çalışmalarla 4 milyar ton da linyit keşfetti. Ayrıca yine son yıllarda yapılan çalışmalarla 2.52 milyon ton metal bakır, teknolojinin her alanında kullanılan 235 bin ton nadir toprak elementi, ağırlıklı olarak plastik, kâğıt ve boya sektörlerinde kullanılan 864 bin ton metal titanyum, 2.4 milyar ton tarımda kullanılan polihalit keşfedildi.

Yorumlar (1)
Manisalı 2 ay önce
Seçim yaklaşıyor, Memleketin her yerinden altın, petrol, elmas, doğalgaz, uranyum fışkırıyor! yerseniz... 20 yıl önce seçim propagandalarında, ''HaYinleerr petrol bulunan kuyulara beton döküp kapattılar, gavurdan petrol alacaklar yaaa '' diyenler, 20 yıldır Trakya da eski kuyulardan sızan petrolü görmezden geliyorlar. 1991 yılında Türkiye'nin günlük üretimi 74 000 varil iken bugünlerde 60 küsur bin varil yani 1990 larda çıkarılan petrolü çıkaramayanlar, koca 20 yıldır arıyor buluyor arıyor buluyor ama daha ''aha işte çıktı'' dediğini göremedik. Yıllardır gökyüzünden yere bir türlü inip göremediğimiz % 100 yerli ve milli uçak hikayesi gibi. Slovakya denilen ülkecik de 'uçan araba' seri üretimine geçilir iken, bizim motoru 'bizi çekemeyen alaman bosch, bataryasını çinli firma üretecek ''% 100 yerli ve milli''! yolda giden arabayı üretecek Gemlik de ki fabrikanın temel çalışmaları devam ediyor. a haber ve muadillerini izleyen de zannedecek ki, avrupa bizi kıskandığı kesin de!, afrika da ki ülkelerde insanlar hala kıçında incir yaprağıyla dolaşıyor!!! Elin gavurunun emeklisi müstakil evinde keyif çatıp her yaz ülke ülke gezecek standartlarda yıllardır yaşarken, ülkemizde ki emekli aylık daire kirası kadar maaşla hayatta kalmaya çalışıyor. Hani eskiden çocuklara korkuturlardı ya, ''oraya gitme öcü vardır, onu yapma şeytan çarpar'' diye, şimdide, ''eskiden yağ kuyruğu vardıııı'' diye eskiden çocuklara yapılan muamele benzeri ile korkutup, koltuklara, ballı maaşlara, itibarlara, imtiyazlara, sımsıkı tutunup bırakmak istemiyorlar. Eskiden yalanların da bir sınırı olduğunu zannederdik, meğer yanılıyormuşuz. Güler misiinnn Ağlar mısıınnn....
22
parçalı az bulutlu