Manisa'da alışveriş merkezlerine yeni kurallar

banner297

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Alışveriş Merkezlerine İlişkin 2020/65 Sayılı Kararını açıkladı. Karar şöyle:

Manisa 04.06.2020, 13:13 04.06.2020, 13:40
Manisa'da alışveriş merkezlerine yeni kurallar

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmıştır.

Alışveriş Merkezlerinin 11.05.2020 tarihinden itibaren faaliyetlerini sürdürürken 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuatça belirlenen kurallara ilave olarak; Ticaret Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler ile Sağlık Bakanlığının Alışveriş Merkezlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin ilgi yazısı çerçevesinde uyulması gereken usul ve esaslara göre kararlar alınmıştı.

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçildiğinden, İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11.05.2020 tarihli ve 2020/44 sayılı kararının A) Genel Esaslar bölümünün 6 ncı  ve 14 üncü maddeleri, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan ve http://www.manisa.gov.tr internet adresinin duyurular bölümünde yayımlanan AVM ve AVM İçindeki İş Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler Rehberi” nin AVM Giriş-Çıkış Kapıları ve Genel Alanlara Yönelik Önlemler başlığında yukarıda belirtilen maddeler aşağıdaki şekilde revize edilmiştir:

1. Dinlenme alanlarında sosyal mesafe kurallarına göre işaretleme yapılacaktır. Mescitler COVID19 Kapsamında Camilerde Uygulanacak Tedbirlere göre, Oto Kuaförü ve Oto Yıkamalar, kendi sektörleri ile ilgili yayınlanan tedbirlere göre çalışacaktır.

2. Valeler eldiven kullanmayacaktır. Her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra ellerini uygun antiseptik ile temizleyecektir. Valeler araçlara maskesiz binmeyecektir.

Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacaktır, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."

Yorumlar (1)
Hanifi uzar 2 yıl önce
İnsan kılığındaki insan müsveddesi
19
açık