MANİSA CBÜ, İZMİR DEPREMİ RAPORUNU AÇIKLADI

banner297

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Tarafından İzmir (Seferihisar-Sisam) Depremi’nin Teknik Raporu Yayınlandı

MANİSA 25.12.2020, 12:50
MANİSA CBÜ, İZMİR DEPREMİ RAPORUNU AÇIKLADI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan İzmir (Seferihisar-Sisam) depremi’nin sismik karakteristiğini ve meydana gelen yapısal hasarların nedenlerini ortaya koyan teknik rapor yayınlandı.

AFAD'dan elde edilen verilere göre, 30 Ekim 2020 tarihinde Seferihisar'dan 17,26 km uzağındaki Sisam Adası yakınlarında, moment büyüklüğü 6.6 olan bir deprem meydana gelmiş, yaşanılan depremde 116 kişi yaşamını yitirmiş, 1034 kişi yaralanmıştı.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, yaşanılan depremde yaklaşık olarak, 103 yıkılmış ve acil yıkılacak, 700 ağır hasarlı, 814 orta hasarlı, 7889 hafif hasarlı ve 159 bin hasarsız yapı tespit edildi.

İzmir (Seferihisar-Sisam) depreminde, AFAD tarafından ölçümü yapılan 32 farklı istasyondan alınmış ivme verileri kullanılarak, toplam 96 tepki spektrumu hazırlandı. Bu tepki spektrumları sonucunda, İzmir (Seferihisar-Sisam) depreminin, deprem yönetmeliklerine uygun olarak boyutlandırılan Kuşadası, Karaburun, Çeşme ve Foça bölgelerinde yer alan az katlı yapılarda (1-5 katlı), Bayraklı, Konak ve Karşıyaka bölgelerinde yer alan orta katlı (6-10 katlı) yapılarda hafif hasara yol açabileceği ön görülmekle birlikte, İzmir (Seferihisar-Sisam) depreminde ağır hasarlı ve yıkılmış çok sayıda yapı bulunmaktadır. Bu hasar ve yıkıma, tasarım ve uygulama aşamalarında yapılan bariz hataların, eksikliklerin ve yetersizliklerin sebep olduğu düşünülmektedir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan rapor sonucunda, 2000 yılından önce inşa edilmiş yapıların deprem performansları ve inşa edildikleri zemin özelliklerinin bu alanda uzman inşaat mühendisleri tarafından ivedilikle araştırılması önerilmektedir. Yetersiz olan mevcut yapılar, uygun yöntemler ile güçlendirilmeli ya da yıkılmalıdır. Yeni inşa edilecek yapıların tasarım ve uygulama aşamalarında hem yapı hem de zemin mekaniği açısından yeterli özen gösterilmelidir. Yetersiz zeminler uygun yöntemler ile iyileştirilmeli ve bu zemine uygun temel sistemleri kullanılmalıdır. Hastane binalarında yoğunlukla kullanılan deprem izolatörlerinin ve sönümleyicilerin diğer tip yapılarda da kullanımı teşvik edilmelidir. 

Yorumlar (1)
Teknik Mantık 3 hafta önce
Depremler tarih boyu olmuş ve olmaya devam edeceklerdir. Fay hattıymış şuymuş buymuş, evet fay hattı var ve kırılmanın olduğu yerde sarsıntı örneğin 7 büyüklüğünde ise, hattın çevresinden uzaklaştıkça (kırılmanın yaşandığı derinliğe ve zemin yapısına bağlı olarak) sarsıntı dalgaları dağılır. Örneğin 26 Haziran'da Saruhanlıda yaşanan 5.5 büyüklüğünde ki deprem Bursa, İstanbul'dan hissedildi. 30 Ekim de daha büyük (6.6) olan deprem lokal yıkımlara neden olmuştur. Yıkılan binalara baktığınızda çok açık ihmali görebilirsiniz. Yıkılan bir çok insana mezar olan bir apartmanın ana kirişlerinden birini incelendiğinde 'BİNA İNŞASINA AİT'! 4 köşesinde birer adetten 4 adet 10'luk nervürsüz demir çıkmıştır. Bu durum 8 katlı bir binada deprem olmasını gerektirmeden bir yıkım olmasına neden olabilecek durumdur. Yukarıda bina inşaasına ait dedim, zira bu binada 'SONRADAN, YENİ TARİHLİ' GÜÇLENDİRME! çalışması yapılmış. Nasıl yapılmış; Kolon ve kirişlerin açılabilen yerleri açılarak (blok dışına,sıva altına gelecek şekilde) 16 lık nervürlü 6-8 sıra demir yerleştirilmiş ve etreler tekrar bağlanarak sıvanmış! Teknik Mantığa göre, betonun İÇİNDE olan demir beton bloğun kırılmasını önler, betonun dışına koyacağınız demirin o bloğa hiç bir faydası olmaz. O sonradan koyulan demirin yarısı inşaat sırasında kolon ve kirişlerin içinde olsaydı, bugün o binalar yıkılmamış olacaktı. Bu yüzden yine teknik mantığa göre Betonerme (kolon ve kiriş) olan binalarda GÜÇLENDİRME diye bir şey söz konusu olamaz, kolon ve kirişleri tekrardan yapmanız gerekir bu mümkün değildir. Güçlendirme yığma binalarda mümkündür. Bunu bilmek için fizik hesabı yapmanıza, mühendislik hizmeti almanıza gerek yoktur.
3
parçalı az bulutlu