KAVGA BÜYÜYOR

banner297

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş, İYİ Parti’nin KAYSÜ hakkında yaptığı açıklamaya yanıt verdi. İYİ Parti’nin KAYSÜ ve başka konularda sürekli bilgiden yoksun ve yalan iddialarla gündemde kalmaya çalıştığını belirten Ulaş, “Havanda su dövüyorlar. Milletimiz bugüne kadar bu tarz siyasi girişimlere paye vermedi, bundan sonra da vermez” dedi.  İYİ Partili Akan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’a yanıt verdi.

Manisa 10.06.2021, 14:34 10.06.2021, 15:13
KAVGA BÜYÜYOR

AKAN'DAN YANIT

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın açıklamalarına yanıt verdi. İlçe Başkanı Akan, “Mahkemenin kararını boşa çıkarmaya çalışıyorlar ama nafile, çünkü karar çok açık. Yunusemre Belediyesi’nin KAYSÜ ücreti alması hukuksuzdur” dedi. 

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, “Dün Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın hadsizce, makamına yakışmayan ve seviyesiz açıklamaları kamuoyunun malumudur. İYİ Parti olarak biz Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Dilşat Ulaş’ın açıklamaları nedeniyle kendisi adına utanıyoruz ama kendisi bu tarz üslupla ve talimatla açıklama yapmaktan utanmıyor. Oturdukları koltukta 58 bin millet ittifakı seçmeninin oyunun olduğunu unutanlar, şahsım üzerinden hadsizce İYİ Parti’ye, yani Yunusemreli vatandaşlarımıza saldırıyorlar. AK Partili Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı,  ‘Neden millet ittifakı belediyelerindeki KAYSÜ ücretini mahkemeye taşımıyorlar?’ diye bir soru yöneltmiş. Ben Yunusemre Meclis üyesiyim, aynı zamanda İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanıyım. Bu konuyu başka ilçelerde ve illerde cumhur ittifakı ya da millet ittifakı fark etmeksizin mahkemeye taşımak haddim de görevim de değildir. Eğer kendileri bu kadar rahatsızlarsa, onlar da Yüce Türk mahkemelerine giderek KAYSÜ bedelini mahkemeye taşıyabilirler. Yunusemre Belediyesi için mahkemenin aldığı karar çok açık, anlamak istemiyorlarsa bir kez daha mahkeme kararını kendilerine gönderebilirim. Bırakalım ve yüce Türk mahkemesinin aldığı kararı uygulayalım, bu süreç karşılıklı polemikle yürürse bundan yine Yunusemreli vatandaşlarımız zararlı çıkacaktır. O nedenle mahkeme kararını bir an önce uygulayın” dedi. 

Başkan Akan KAYSÜ sürecini anlatarak, “Biz, Yunusemre Belediye Meclisi’nde KAYSÜ tarifesinin zamlanması üzerine konuyu Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne taşıdık. Mahkeme, bizim başvurumuzu doğru bularak Yunusemre Belediyesi’nin KAYSÜ ücreti alamayacağını ifade etti. Daha sonra Yunusemre Belediyesi avukatları konuyu İzmir Bölge İdari Mahkemesi’ne taşıdı, oradan da bizim lehimize sonuç alındı. Yunusemre Belediyesi, 2 aydır hukuksuzca vatandaşlardan KAYSÜ ücreti alıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Yüce Türk mahkemesinin vermiş olduğu kararı boşa çıkarmak için uğraşıyorlar ama çabaları nafile, çünkü net bir mahkeme kararı var. Tekrar ifade ediyorum, mahkeme kararını okuyup anlamadılarsa, ben kararı yeniden kendilerine gönderebilirim. ¬Geçtiğimiz günlerde de mahkeme kararını uygulamadıkları için Yunusemre Belediye Başkanlığı hakkında görevi kötüye kullanma noktasında suç duyurusunda bulunduk. Bundan sonra kararı Yüce Türk yargısına bırakıp bekleyeceğiz. Biz, partimize oy versin vermesin yaklaşık 270 bin vatandaşımızın cebini korumaya ve haklarını savunmaya devam edeeğiz” ifadelerini kullandı.

ULAŞ NE DEMİŞTİ?

Ulaş, Akan’ın kendini gündemde tutmak adına ne yapacağını şaşırdığına vurgu yaptığı açıklamasında, “İYİ Parti, siyaset üretemedikçe gündemde kalmak, kendilerini ön plana çıkarmak çabasıyla çırpınmaktadır. İçeriği yalan, asılsız haberlerle milletimizi ve basını meşgul etmektedir. Önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında da AK Parti Grubu olarak açıkça sorduk. İddia ettikleri mahkeme kararlarını Meclis’e gösterdik ve açıp okuduk. Alınan KAYSÜ (Çöp Toplama ve Bertaraf Bedeli Ücretlendirmesi) ücret tarifesinin ilgili kanuna istinaden 2019 yılından beri Büyükşehir komisyonlarınca belirlenip, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandığını, ilçe belediyesinin de takdir yetkisi olsun diye ilçe belediye meclislerince de karara bağlandığını anlattık. KAYSÜ bedelinin alınmasının Türkiye Cumhuriyeti’nde büyükşehir belediyelerince kanuni zorunluluk olduğunu ifade ettik” ifadelerini kullanmıştı.

Millet İttifakı’na ait belediyelerce de alındığını hatırlatan Ulaş, Akan’ın cevaplaması için şu soruları yöneltmişti: “Alınan mahkeme kararlarında tarifenin belirlenmesinde ilçe belediye meclisinin onayına ihtiyaç olmadığı hususundaki yürütme durdurma kararını Büyükşehir Meclisi huzurunda dava tutanaklarından okuduk ve sorduk. Alınan yürütme durdurma kararı ilçe belediyesi meclisinden alınan fazladan onaya ilişkin olup büyükşehir belediye meclisinin kararını bozmadığı halde daha önceki açıklamalarımıza rağmen, 17 ilçemizde de bu usül uygulanırken,  kanunsuz bir olay varmış gibi adliyelerin kapısında neden siyasi şov yapılmaktadır? Manisa’da ortak oldukları ve bu ücreti alan Millet İttifakı belediyelerine neden aynı davayı açmıyorlar? Mahkeme kararıyla iptal ettiremeyecekleri, kanunla belirlenmiş belediye gelir kalemini hangi maksatla mahkemeye taşıdılar? İYİ Parti’nin belediye başkanlığını aldığı Tire ve Nazilli gibi ilçelerde parti mensupları belediyelerini mahkemeye verdiler mi? Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti sözcüsü ve Akhisar Belediye Meclis üyesi kendi belediyesini mahkemeye verdi mi? Amaç belediye gelirini azaltarak vatandaşa hizmeti engellemek midir?”

Ulaş son olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu soruların cevabını daha önce de alamadık, şimdi de alamayacağımızı biliyoruz. O yüzden cevapları biz verelim. İYİ Parti’nin amacı; ‘Bu millet Manisa’da bize bir tane bile belediye başkanlığını layık görmedi, gündemde nasıl kalırız’dır.  Siyaset üretemeyip milletin yararına hiçbir proje geliştiremeyen İYİ Parti’nin ve onun ilçe başkanının çabası, mahkemenin açıkça yazılmış gerekçeli kararını çarpıtıp halka yalan söyleyerek kamuoyunda ismini öne çıkarmak ve algı yaratmaktır. Bu arkadaşın yalan ve aldatmacalarla gündemi meşgul etmesi aklımıza canı sıkılan çocukların sümükten hap yapıp duvara yapıştırarak oyalanmasını getiriyor. Yaptıkları; gereksiz, yararsız, içi boş, halka yalan söylemek üzerine kurulu absürt bir siyaset şeklidir. Bu konu hakkında defalarca açıklama yapmaktan bıkmamıza rağmen, onlar boş muhabbetten sıkılmadılar. Allah bu arkadaşlara tutarlı, ilkeli siyaset yapmayı, ülkemizin ve halkımızın yararına politika üretmeyi nasip etsin. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

Yorumlar (5)
ahmet 4 ay önce
ey yunusemre belediyesi vatandaşına ne hizmet veriyorsun ki . elini çek cebimizden.
haluk kocazan 4 ay önce
Yiyin beyler yiyin bu koltuklar size de kalmaz kırtık ve çatal a bakın kimler gelip kimler geçmiş hesap gününü bekliyorlar.
Hakkı 4 ay önce
Suç duyurusunda bulunulmuş, neden rahatsızsınız ki. Gelin karaköy meydanında anlatın vatandaşa, su faturası arttıkça neden arttığını bunun? Su faturasıyla, çöp vergisi aynı yerden alınması nereye uygundur?
Zuzu 4 ay önce
Üç günlük yalan dünyada bu neyin kavgası ?
baloncu ilçe başkanı 4 ay önce
il başkanları balon, ee tabi ilçe başkanlarıda balon oluyor
21
açık