İmmün plazma bağışı hayat kurtarıyor

banner297

Manisa Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, koronavirüsü yenenlerin immün plazma bağışı yaparak zor durumda olan hastaların iyileşmesine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, toplumda immün plazma bağışı duyarlılığının artması gerektiğini söyledi. 

Manisa 18.06.2021, 14:37
İmmün plazma bağışı hayat kurtarıyor
banner388

İsmet Nardal ayrıca immün plazmayı Manisa’da iki cihaz sayesinde elde ettiklerini belirterek ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin her yerine gönderdiklerini dile getirdi.
Manisa Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, salgın döneminde kan ve immün plazma bağışı ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında  açıklamalarda bulundu.  

Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle  bütün sistemlerin çöktüğünü vurgulayan Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, “Birçok kişi salgın döneminde kan vermekte sıkıntı  duyuyordu.  Bir araya  gelmeye korkuyorlardı.  Salgın döneminde kan almakta büyük sıkıntılar çektik.  Dolayısıyla hastanelerin kan ihtiyacı karşılanmadı. Ameliyatlar yapılamadı. Kanserde tedavi de sıkıntılar çekiliyor. Hastaneler daha çok Kovid-19 hastalığı ile ilgilenmiyor.” dedi.
Salgın döneminde kendilerine en çok immün plazma lazım olduğunu kaydeden Nardal, “İmmün plazmayı Kovid hastalığını geçirmiş kişilerin antikorlarının alınmasıyla adlandırıryoruz. Sağlık Bakanlığımızın talimatıyla bizde bu kanı alıyoruz. Biz bakanlığımız ile birlikte çalışıyoruz. Kovid-19 hastalığı geçirenleri takip ediyoruz. Onları telefon ile çağırıyoruz. Belli bir müddet sonra onların plazmasını alıyoruz. Çünkü bunu hastaneler bizlerden talep ediyor. Bizde bunu karşılamaya başladık. Manisa’da iki cihazımız var. Bizler bu immün plazmayı alıyoruz ve ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin her yerine gidiyor.  Bu bağış zaman zaman azaldı fakat şimdi tekrardan alıyoruz. Kişileri aracımızla alıp tekrardan evlerine bırakıyoruz. Böyle bir imkanımızda var” diye konuştu.

AŞI VURULANLAR 7 GÜN SONRA KAN BAĞIŞI YAPABİLİR

Hastanelerinde girişimiyle hasta yakınları da kan vermeye başladığını belirten Nardal, “Bu da bizi çok mutlu ediyor. Vatandaşlarımızın yasaklarda da kan verme imkanı var.  Kan stoklarımız eskisine döndü.  Kan talebinde hastanelerimiz talebi karşılanıyor. Her kurumun, basının bizleri desteklemesini bekliyoruz. Ekiplerimiz ilçelerimizde de kan alıyor. Çok güzel bir sistem kurduk. Manisalılar kan bağısında oldukça hassastır. Pandemide sıkıntılar nedeniyle ilk zamanlarda azalmalar oldu. Fakat şimdi ben kan ihtiyacında aylık hedefimiz tutturuyorum. Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Aylık hedefim 5 bin 500 ile 6 bin 600 arasındadır. Biz bu hedefi  her zaman yakalıyoruz. Ayrıca koronavirüs geçirenler sağlıkları yerindeyse bir ay sonra kan verebilir.  Aşı olan vatandaşlarımız var. Onlar ise 7 gün sonra kan verebiliyor” dedi. 

MANİSA VALİ YARDIMCISINDAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Kan Bağışında bulunan Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı salgın döneminde kan vermenin önemine değindi. 
Hayri Sandıkçı şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlarımızı sosyal sorumluluk üzerinden kan vermeye davet ediyorum. Çünkü üretilemeyen hayati bir şey. İnsanlardan alınarak anacak kullanılabiliyor. Özellikle salgın döneminde çok ihtiyacımız var. Bunun için sağlıklı kişilerin kan vermesi lazım. Eğer biz başımıza bir şey geldiğinde kan bulmak istiyorsak, bizlerde kan vermemiz gerekiyor. İnsanlarımızın duyarlı olması gerekiyor.  Ben de sürekli kan veriyorum. Bu benim resmi kayıtlarımdaki 79’uncu kan bağışım. Sağlığım el verdiği sürece kan vermeye devam edeceğim. Kan vermenin çok faydası var. Salgın döneminde de daha çok önem arz etti. Kovid hastaları için özellikle immün plazma bağışı büyük etken. Hastaların iyileşmeler o noktasında büyük bir önemi var. Herkesi bu bağışı yapmaya davet ediyorum. ”

Yorumlar (0)
37
açık