banner299

banner298

‘HACET DEDE’YE ZİYARETE TAM KAPANMA ENGELİ! TEK BAŞINA ÇIKTI VE...

banner297

Covid-19 virüsü tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizde birçok geleneksel etkinlikleri askıya almasına neden oldu. Her yıl 5 Mayıs Hıdırellez dileklerin dilediği,  Manisalıların akın ettiği Spil Dağı eteklerindeki ‘Hacet Dede’ bugünde yapayalnız kaldı. Bu yıl Hacet Dede'inin tek bir ziyaretçisi vardı.

Manisa 05.05.2021, 17:43 05.05.2021, 18:20
‘HACET DEDE’YE ZİYARETE TAM KAPANMA ENGELİ! TEK BAŞINA ÇIKTI VE...
banner388

Haber: Ahmet Ünsal

Binlerce Manisalı başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde akın eden insan seli Spil dağının eteklerinde bulunduğu iddia edilen Hacet Dede'nin bu kez tek bir ziyaretçisi vardı o da haber için onun yanına giden genç gazeteci Gizem Azboy idi. Covid-19 tedbirleri çerçevesinde 18 günlük tam kapanma sürecine denk düşen Manisalılar dileklerini yerine getirememe üzüntüsünü taşıdı. Genç gazeteci Gizem Azboy, çantasından çıkarttığı beyaz bir kağıdın üzerine “Manisalılar adına dilekte’ bulunuyorum başlıklı isteklerini bir kağıda yazarak tarihi yapıya bıraktı. 

Azboy'un dilekleri arasında, "Tüm dünya insanlığı Covid-19 belasında biran önce kurtulsun. Esnaflarımız biran önce işyerlerini açsın. Çiftçilerimiz ürünlerini ucuz gübre, mazot temin ederek ekmeye başlasın. Emeklilerin bayram ikramiyeleri 2000TL olsun.Covid-19’dan hastanelerde tedavi görenler biran önce şifa bulup sevdiklerine kavuşsun” yer aldı.

Gazeteci Gizem Azboy, günün önemi içerisinde Hacet Dede’nin türbesine haber yapmak için geldiklerini ancak eski yıllarda olduğu gibi tam tersine binlerce kişinin yerine bomboş bir ortamla karşılaştığını belirterek, “Her yıl takvimler 5 Mayıs’ı gösterdiğinde Manisalılar buraya akın edermiş. Bugün ise Manisalılar yasaklar dolayısıyla burada değiller. Tüm istek ve dileklerini evlerinden yapacaklar. Ben yinede onlar adına dileklerde bulundum rabbim tüm dileklerimi kabul eder” dedi.

TÜRBBE OLMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde Hıdırellez Günü'nde binlerce vatandaşların umut kapısı olan ve 'Hacet Dede Türbesi' olduğuna inanılan yapının, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yaptığı kazı çalışması sonrası, 2018'de alanda türbe olmadığı ortaya çıkmıştı.

Her ne kadar alanda bir türbe olmasa da Manisalılar bunu bir gelenek haline getirerek, dileklerini ilettikleri alana şeker, lokum ve biskivi getirerek dilekte bulunmaya gelenlere dağıtırlardı. 

2018 yılında 'Hacet Dede' ziyaretinden görüntüler;

Yorumlar (2)
yasak 1 ay önce
Kardeş ne dedesi ya yıl 2021.
vatandaş 1 ay önce
Milletimiz tüm umudu dedelere, şıhlara, takkelilere bağlamış. İsteyeceklerinizi bizzat Allahtan isteyin. Ne kadar üzücü bir durum. İşin garibi kutsal bir yer olarak gördükleri yer aslına bakarsan kale duvarı. Bu kadar da komik bir milletiz.
18
açık