banner299

banner298

"Gediz boşa akmasın"

banner297

Manisa başta olmak üzere ülkemiz ve dünya bugün kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle üreticiler büyük sorun yaşıyor. Yağan yağmur neticesinde milyonlarca metreküp suyun Ege Denizine boşa aktığını ifade eden Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur,  su tasarrufu konusunda çağrıda bulundu. “Gediz Boşa Akmasın Ovamız Kuraklaşmasın” diyerek yetkililere çağrıda bulunan Okur, boşa akan suyun değerlendirilebileceğini söyledi. Okur, hiçbir külfet ve parasal güç gerektirmeden 1-2 iş ile bu suyun değerlendirmenin kolay olduğunu açıkladı. 

Manisa 06.01.2021, 10:38
"Gediz boşa akmasın"
banner388

 Başkan Okur, “İlçemiz Saruhanlı genelinde 4-5 günden beri aralıklarla yağan yağmur neticesinde Gediz nehrimizden belirli miktarda bir suyun Ege Denizi’ne döküldüğünü görmekteyiz. Ülkemiz ve dünyada şuanda kuralık hat safhada. Ama ne yazık ki biz elimizdeki imkanları değerlendiremiyoruz. Bu 3-4 günden beri yağan yağmur neticesinde milyonlarca metreküp su Ege Denizine boşa aktı. Biz diyoruz ki hiçbir külfet ve parasal güç gerektirmeyen 1-2 iş ile bu suyu değerlendirmek istiyoruz. Peki bu nasıl olacak. Bunun iki tane yöntemi var. Biri Ahmetli Regülatörlüğü denen yerden suyun kanal suyu dediğimiz büyük kanaldan ilçemiz ovasına ve diğer bölgelere yer altı sularını desteklemek amacıyla tahliye kanallarına verilmesini istiyoruz. İkinci olarak eğer bunu da yapamıyorsak bu suyun bir şekilde Gölmarmara Gölü’ne akıtılmasını istiyoruz. Çünkü çok büyük miktarda su kaybımız var. Bu su boşa gidiyor” dedi.  
Suyun boşa akmaması için yetkililere seslenen Okur, “Ben buradan büyüklerimize de seslenmek istiyorum. Sayın büyüklerimiz, bu konuya bir el atalım. Hep beraber yapılması gereken ne varsa yaparız. Görüyoruz ki hiç kimse bu olaya müdahale olmak istemiyor. Nedeni bilinmiyor. Bakın biz Gediz ovasının komple suyunu bizim tarafa verin demiyoruz. Çeşitli bürokratların ağzından aldığımız bazı cümlelere göre Gediz havzasına suyun verilmesi gerektiğini söylemekte. Verilmediği takdirde Gediz Nehrinin debisinin değişeceği, Gediz Nehrinin kenarındaki oluşumların değişeceği ile ilgili bilgiler verilmekte. Biz Gediz suyunun tamamen verilmesini istemiyoruz. Biz diyoruz ki boşa akan suyun bir miktarı dahi olsa ya Gölmarmara Gölüne ya da Ahmetli Regülatör sulama kanalıyla oradan salınan su her türlü yer altı kaynakları sularını koruyacak. Çünkü milyonlarca metreküp su akacak. Bu aradan sesleniyorum. Bir an önce el atın. Gelin çalışmasını yapalım. Gerekirse ben Tarım Bakanımıza da, Cumhurbaşkanımıza da bununla ilgili çeşitli argümanlar hazırlayıp takdim edeceğim. Dünya su ve susuzluk ile mücadele ederken biz suyu nasıl boşa harcarız diye uğraşıyoruz.  Yanlıştır yapmayın. Bugün bölge müdürlüklerimiz, sulama birliklerimiz ile hep beraber çözelim. Bu sorun ilçe sorunu değil, ülkemizin, dünyanın sorunu. Tasarrufa gidelim diyoruz gidiyoruz. En büyük tasarruf yağmur suyu. Gelin bunu koruyalım. Gelin bunları bir yerlerde biriktirelim. Niye kaçırıyoruz ki bunca suyu. Bu yüzden ben diyorum ki “Gediz Boşa Akmasın Ovamız Kuraklaşmasın” hep beraber buna destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Yorumlar (4)
Manisalı 4 ay önce
Ah kardeşim, gedizden su mu akıyor? o akan, kanalizasyon ve fabrika kimyasalları.
Manisa Eskişehir 4 ay önce
Acaba Eskişehir gibi medeniyet ve teknoloji seviyesi ne zaman?
karaman 4 ay önce
bu adam şakamı yapıyor evet öyle galiba memlekette akan bir pınar mı var her yerden zehir akıyor
karaköylü 4 ay önce
yahu bir ziraat odası başkanı bile bu kadar cahil mi olur kardeşim hiç bir yerde liyakat yok gediz niye boşa aksın dünyadaki herşey insan için mi o akan tatlı su içinde taşıdığı mineral ve besinleri denize ve denizdeki canlılara ulaştırıyor deniz popülasyonunu dengede tutuyor hiç mi araştırmıyor hiç mi bakmıyorsunuz be kardeşim zaten her yerine baraj yaptık üstüne zehirli atıkları saldık nehire bi yakasını bırakın artık doğanın yeter ya
29
açık