Eryılmaz: “Soma davası kararı adalete güveni sarsmıştır”

banner297

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin görülen davadan çıkan karara tepki gösterdi. Eryılmaz, “Akla, vicdana sığmayan bu karar başta maden şehitleri aileleri olmak üzere toplumun her kesimini derinden yaralamıştır” dedi. 

Manisa 17.06.2021, 13:10
Eryılmaz: “Soma davası kararı adalete güveni sarsmıştır”
banner388

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının davası Yargıtay 12.'nci Ceza Dairesi'nin Ocak ayında verdiği kararla ile 13 Nisan tarihinde yeniden görülmeye başlamıştı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'den yeniden görülen davada, ‘’Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma’’ suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 20 yıl hapis cezası verildi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat ederken, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu ise 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Mahkemeden çıkan bu karara toplumun her kesimi büyük tepki gösterirken, İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz da adalete güvenin sarsıldığını söyledi.

Eryılmaz, “Soma maden katliamının üzerinden tam 7 yıl geçti ama acımız hala dinmedi. Kadınlar kocasız, evlatlar babasız kaldı. Ekmek parası için yerin dibine girerek çalışan ve ihmal yüzünden canlarını veren madencilerimizin geride kalan aileleri 7 yıl sonra bu kez mahkemenin verdiği kararla yıkıldı. Soma davası kararı vicdanları yaralamış, adalete güveni sarsmıştır. Aslında bu karara çok da şaşırmamak gerekiyor. Çünkü daha henüz maden faciasının ertesi günü ‘Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok’ diye açıklama yapan bir Cumhurbaşkanımız var. Facianın bu sözlerle savuşturulmaya çalışıldığı ortamda mahkemenin verdiği bu kararı çok yadırgamamak gerekiyor. İnsan fıtratı, bu kadar vicdansızlığı kaldıramaz. Bizler İYİ Parti olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Maden şehitleri ailelerinin daima yanında olmaya devam edeceğiz. Buradan bir kez daha madenci şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehit madenci yakınlarına baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu