Eryılmaz'dan 'orman yangınlarında kasıt var' iddiası

banner297

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Eryılmaz, Manisa dahil 8 ilde yaşanan orman yangınları ardından, vatandaşları orman yangınlarına karşı uyardı. Orman yangınlarında ‘kasıt’ olduğunu iddia eden Eryılmaz, “Ormanlara cam ve cam kırıkları atmamalıyız, ormanda ateş yakmamalı ve sigara izmaritleri atılmamalıdır, yangına hassas bölgedeki vatandaşlarımız bu konuda eğitilmeli” dedi.

Manisa 30.07.2021, 12:09
Eryılmaz'dan 'orman yangınlarında kasıt var' iddiası

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Eryılmaz, Manisa dahil 8 ilde yaşanan orman yangınları ardından, açıklama yaptı. Eryılmaz, Türkiye’de çıkan yangınların başlıca sebeplerinin tarım, turizm, maden ve inşaat sektörleri olduğuna dikkat çekti. Son yaşanan orman yangınlarının zamanlanmasında ‘kasıt’ olduğuna işaret eden Eryılmaz, “Anız yakmalardan kaynaklı devasa tarım arazilerini kaplayan yangınlar ormanlık alanlara da yayılmakta, toprakta yaşayan onlarca canlı ve mikroorganizma yok olmaktadır. Turizm sektörü de rant mekanı olarak belirledikleri birçok orman alanını gerek yasal düzenlemelerle, gerekse de yakmak yoluyla, orman vasfından çıkarıp turizm alanına çevirmektedir. Madencilik yapılacak alanlarda da geniş ormanlık alanlar madencilere üç kuruşa tahsis edilmekte ve büyük ormanlık alanlar göz göre göre kesilmekte ve ekosistem tahrip edilmektedir” diye konuştu.

Eryılmaz, açıklamasında “Ormanlara cam ve cam kırıkları atmamalıyız, ormanda ateş yakmamalı ve sigara izmaritleri atılmamalıdır, yangına hassas bölgedeki vatandaşlarımız bu konuda eğitilmeli, ormanların içinden geçen elektrik hatları sürekli kontrol edilmeli, dallara sürünen ve yangın riski oluşturan teller onarılmalıdır. En önemlisi ise bir yangın çıktığında hemen alo 177 orman yangını ihbar hattını aramaktır. Çünkü orman sadece ağaçlarda ibaret değil. Ciğerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu hepimizin görevi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
24
açık