CHP Yunusemre'den kadın cinayetleriyle ilgili açıklama

banner297

Manisa'da CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı, İstanbul sözleşmesi ve kadın cinayetleriyle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Manisa 24.05.2021, 16:22
CHP Yunusemre'den kadın cinayetleriyle ilgili açıklama

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak'ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bildiğiniz üzere 19 mart 2021 tarihinde tek adamın kararnamesiyle, İstanbul sözleşmesi yani tam adıyla kadına yönelik siddet ve ev içi siddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi sözleşmesi feshedilmişti. Ülkemizde her gün kadınlar cinayete kurban giderken, şiddete uğrarken, bunları önleyici tedbirler almak yerine, tek adam; tarikatlerin ve cemaatlerin talepleri doğrultusunda bu sözleşmeyi ortadan kaldırdı. İstanbul sözleşmesinin feshedilmesi her gün canıyla, namusuyla, güvenliğiyle alakalı bir çok problem yaşayan kadınları daha da korumasız bıraktı.
Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, devlet korumasındaki bir çocuğu televizyonda ifşa etmesiyle ünlenen Aile ve sosyal hizmetler bakanı Derya Yanık yeni bir skandala imza attı. Bakan Derya Yanık TBMM'de yapılan kadına yönelik şiddetin sebeplerinin belirlenmesine ilişkin araştırma komisyonunun toplantısında, koronavirüs salgını sürecinde kadına şiddet olaylarının artmasına ilişkin "Tolere edilebilir düzeyde bir artış" ifadelerini kullanarak, kadın cinayetlerine olan bakış açısını göstermiştir.  Zira, "Tolere etmek", "hoş görmek" anlamına gelmektedir. Biz Derya Yanık'ı kınamakla birlikte, bu söylemini de lanetliyoruz. Ülkemizde her gün kadınlar cinayete kurban giderken, fiziksel ve psikolojik şiddete uğrayan milyonlarca kadın varken, Bakan'ın bu açıklaması kabul edilebilir olmadığı gibi, "kadın cinayetleri politiktir" söylemimizi de haklı çıkarmıştır. Ülkemizdeki her kadının gözyaşında, her kadının yarasından damlayan kanda, her kadının ölümünde Akp iktidarının imzası vardır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak; kadınların hür, eşit bir toplumda, fiziksel psikolojik hiç bir şiddet görmeden huzurlu bir şekilde yaşayabilecekleri ülkeyi yeniden tesis edeceğimizi ve bunun için her türlü mücadeleyi vereceğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz."

Yorumlar (0)
17
az bulutlu