banner299

banner298

CHP KARARI YARGIYA TAŞIDI

banner297

Türkiye Gençlik Vakfı’na Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehzadeler ilçesinde kentin en gözde yerindeki bir kafenin 5 yıllığına ücretsiz olarak devredilmesi belediye meclisinin geçtiğimiz Nisan ayı toplantısında Ak Parti ve MHP’nin ‘Evet’ oylarıyla kabul edilmişti. CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise kafenin TÜGVA’ya devredilmesi konusunda ‘Hayır’ oyu kullanmıştı. CHP Manisa İl Başkanlığı, alınan meclis kararının iptali için yargıya başvurdu. 

Manisa 03.06.2021, 12:23
CHP KARARI YARGIYA TAŞIDI
banner388

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak ve partili büyükşehir belediye meclis üyeleri ortak bir dilekçeyle kararın iptali konusunda Manisa Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dava dilekçesi verdi. 

Manisa Adliyesi’nin önünde partililer ve belediye meclis üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kararını asla kabul etmeyeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“TÜGVA ve Manisa Büyükşehir belediyesi ile başlatacağımız hukuk mücadelesinin ilk adımlarını atıyoruz. AKP’nin arka bahçesi olan ve iktidar ile organik ilişkileri olan TÜGVA’nın faaliyetlerini tüm Türkiye biliyor. Bu vakıf tamamen kendisini belediyelere dayanış, belediyelerden rant elde etmiş bir vakıf. İstanbul Büyükşehir belediyesi AKP’de iken  belediyeden 77 milyon TL’lik bir destek almış bir vakıftan söz ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Millet İttifakı’na geçince bu rantı kesilmiştir. Ayrıca birçok belediyenin Millet İttifakı’na geçmesini ardından diğer belediyelerden de rantı kesilmiştir. İşte bu rantı tekrar sağlamak için AKP’li ve MHP’li Belediyelere sırtını dayanak istemektedir. Ama biz Manisa’da buna izin vermeyeceğiz. MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısında CHP ve İYİ Parti’nin ‘Red’ oyu vermesine karşın Cumhur İttifakı’nın oylarıyla kentimizin en güzel yerinde kafe 5 yıl ücretsiz olarak TÜGVA’ya devredildi. Böyle bir karar kabul edilemez. Bun nedenle büyükşehir belediyesinin AKP ve MHP’Nin oylarıyla aldığı bu kararın iptali için yargıya başvuruyoruz. Kararın iptali konusunda Manisa Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dava dilekçemizi verdik. Davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Halkın yeri halkta kalacak. TÜGVA’nın Manisa’dan bir rant elde etmesine ve çağ dışı nesiller yetiştirmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ise yaptığı açıklamada, “TÜGVA Türkiye’de ‘Fikirname’ isimli yayınında belirttiği gibi kızlar ile erkeklerin elele tutuşması caiz değildir gibi sözlerle çağ dışı nesil yetiştirmek isteyen kuruluştur. Bu kafenin devredilmemesi konusunda sayın Cengiz Ergün’e defalarca uyarılarda bulunduk. İtirazlar ettik. Ama tüm itirazlarımıza rağmen bu karar meclisten çıktı. Türkiye’de maalesef iktidar olan kişilerin kamu mallarını kendi malı gibi zannetmeleri sonucudur. Ama unutmasınlar ki devrettikleri o kafe tüm Manisa’nındır. Bizim talebimiz o kafenin tekrar Manisa’ya verilmesi ve vatandaşlarımızın isteği gibi kafenin çağdaş nesiller yetiştirecek kurumlara tahsis edilmesidir.” diye konuştu. 

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetin temel değerlerine düşman, laikliğe ve Atatürk’e düşman bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen TÜGVA’ya kıyak olsun diye Manisa Büyükşehir Belediyesi Fatih Parkı’ndaki kafeyi devretti. Bu konuda Cengiz Ergün’ü birçok kere uyardık. Ancak Cengiz Ergün ve ekibi ne yazık ki uyarılarımızı dikkate almadılar. Bu nedenle vatandaşlarımız Cengiz Ergün’e verdiği oyları ve haklarını helal etmiyorlar. Vatandaşımız iktidara yandaş olan ve Atatürk’e düşman olan bir vakfa kafenin peşkeş çekilmesini kabul etmiyor. Bizde bunu kabul etmiyoruz. Bu nedenle kararın iptali konusunda açacağımız davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Yorumlar (1)
Halil NALBANT 3 hafta önce
Eğitiminde siyaset çocuk aklını bozar.
Eğitimde bilim esastır.
Bu zihniyetleri okullardan ve çocuklarimizdan uzak tutun...
29
açık