MURSİ İÇİN VERİLEN İDAM KARARINA TEPKİ

banner297

Memur-Sen Kula İlçe Temsilcisi Ali Osman Sönmez, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasını kınadıklarını söyledi.

Kula 17.06.2015, 18:52
MURSİ İÇİN VERİLEN İDAM KARARINA TEPKİAli Osman Sönmez yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğünü, insanı ve evrensel insan haklarını esas alan Memur-Sen ailesi olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist, zalim ve sipariş kararını tanımadıklarını söyledi. Sönmez, “Bu karar post emperyalizmin ve uluslararası kamuoyunun, insanlık vicdanının reddettiği bir karardır. Halkın temsilcilerinin darbeci generaller tarafından cezalandırıldığı bugün, adaletin ve insanlığın ayaklar altına alındığı gündür. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile dava arkadaşlarına idam kararının verilmesinde darbeci Sisi ile işbirliği yapan ve karşı çıkmayan herkes sorumludur. Cunta, dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Bu hatalarını telafi etmek adına idam kararlarının temyiz de bozulması için, zaman kaybetmeden tüm dünya ülkeleri ve insanlık vicdanı inisiyatif almalıdır.” dedi.

Memur-Sen olarak binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımadıklarını, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduklarını belirten Sönmez, “Bir kez daha vurguluyoruz: Kurulan mahkeme düzmecedir. Sanık kürsüsünde Mursi'nin değil Sisi'nin olması gerekmektedir. Sisi'nin sanık olduğu ve adaleti esas alan bir mahkemece yargılandığı bir düzlemde ancak adalet tartışılabilinir. Mursi hakkında bugün verilen hüküm; yargılama yönüyle garabet, karar yönüyle ise vahşettir. Tarih bize gösteriyor ki, bütün darbeciler zelil bir ölüme mahkum olmuşlardır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
açık