Jeoparkı Keşfet Projesinde Sona Yaklaşılıyor

banner297

Jeoparkı keşfet projesinde adım adım sona yaklaşılırken, projenin değişik noktalarındaki yapım işleri tek tek bitiriliyor. Son olarak Sandal Divlit volkanik konisinde çalışmalarına başlayan firma, yürüyüş parkuru ve volkan konisini tırmanış platformunun inşaatına başladı.

Kula 19.10.2015, 13:19
Jeoparkı Keşfet Projesinde Sona Yaklaşılıyor

Proje kapsamında otobüs durakları, lavabo ve tuvaletler, dinlenme alanları ve seyir terasları olacak. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Kula Jeopark Koordinatörü Dr. Erdal Gümüş; “Projenin temel ayaklarından birisi olan Sandal Divlit yürüyüş parkuru ve zirve yürüyüş Platformları için ilk çalışmayı bu gün başladık. Gerekli altyapı çalışmaları hızla devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Kula merkez ve mahallelerde yerel ekonomiyi destekleyecek çalışmalar yürütüldü. Son ayak olarak kalan ve turistlerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerin başında gelen Sandal Mahallesi sınırları içerisinde kalan Sandal Divlitte ilk kazma vuruldu. Rahat ve konforlu bir tırmanış sağlayacak olan çalışma sayesinde gelen misafirlerimiz yaptıkları geziden memnun bir biçimde ayrılacaklardır” dedi.

BAŞKAN TOSUN; SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİNİN TEMELLERİNDEN BİRİSİ DE TURİZMDİR

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sürdürülebilir bir ekonomi için gerekli çalışmalara hız vereceklerini belirtti. Kırsal alanların turizmden mümkün olan en üst sevide istifade etmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun açıklamasında; “UNESKO Jeopark ağına dahil olan jeopark alanı yapılacak çalışmalarla ilerleyen süreçte çok ciddi bir noktaya taşınmış olacak. Bu çalışmaların ana temel noktasını kırsal alanların turizmden daha fazla istifade etmesini sağlamak ve turizm gelirlerini mahallelere yayarak vatandaşlarımızın bu gelirden pay sahibi olmalarını amaçlıyoruz. Bu projenin tamamlanmasının ardından ise çalışmalar hız kesmeden devam edecek ve yeni projeler hayata geçirecektir. Altyapı eksiklerinin belirli bir kısmını kapsayan bu proje sayesinde; Çakırca Jeoparkevi, yürüyüş ve bisiklet yolları, seyir terasları, kamelyalar, yönlendirme ve bilgilendirme levhaları, seyyar tuvaletler yapılacaktır. Proje bittiğinde bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin, daha konforlu bir alanda jeopark alanını keşfetmesi sağlanacaktır” dedi. Yurtbaşı Mahallesinde yapımı tamamlanan ve peribacalarını daha iyi bir konumdan izlenmesini sağlayan seyir terası ve yürüyüş yolunu inceleyen Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, proje tamamlandığında yapılacak yeni alanların ve yolların talimatlarını verdi. Yapılacak ek çalışmalar sayesinde peribacalarının ve tarihi yapıların daha iyi ve yakından ziyaret edilmesinin önü açılmış olacak. 

Yorumlar (0)
17
açık