ÇİLEK İLÇENİN GELİR KAYNAĞI

banner297

Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde 5 bin dekar arazide yetiştirilen ve ilçenin geçim kaynağı haline gelen tescilli çilek, kış aylarında da çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Köprübaşı 21.11.2020, 13:40
ÇİLEK İLÇENİN GELİR KAYNAĞI
banner388

Nisan ayında tarlada hasadı başlayan çilek, kasım ayının gelmesine rağmen hız kesmeden devam ediyor. 3 bin 500 dekar arazide yetiştirilen çilekler, bin bir zahmetle toplanarak tüketicinin sofralarına ulaştırılıyor. Yaklaşık15 bin ton verim alınan çilek fiyatları da sezonda 2.5-4 lira olmasına karşın kasım ayında çilek yetiştiren üretici Rahim Özcan (45) çileğin kilosunu 12-15 lira arasında sattığını söyledi.   "Köprübaşı Çileği" için Türk Patent Enstitüsü’nden 'Marka ve Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' aldıklarını ve yaz kış arandığını hatırlatan Özcan, ”Şu anda hem örtü altında hem de açık tarlada çileğimiz var. Örtü altında 3 dekar, açık arazide de 25 dekar çilek yetiştiriyorum. Fiyatlar sezonuna göre çok çok iyi yüzlerimiz gülüyor cebimiz para görüyor. Kilosu 12-15 liradan başlıyor. Tüketicinin ilgisi güzel. Şimdilik Manisa, İzmir ve çevre il ve ilçe pazarlarındaki tezgahları süslüyor. İlçemizde dört mevsim çilek hasadı yapılıyor” diye konuştu. 
Köprübaşı İlçe Tarım Orman Müdürü Alptekin Sağıroğlu ise ilçe ekonomisine çilek üretiminin büyük katkı sağladığını belirterek, "Toplam 5 bin dekarda 400 üreticimiz çilek yetiştiriyor. Yıllık 15 bin ton çilek hasadı yapılıyor. İlçe ekonomisine büyük girdiler sağlanıyor. Çileğin tadı, aroması çok güzel. İlaç ve gübre kullanılmıyor. Allah kazancımızı arttırsın ve bereketlendirsin.." dedi.

Yorumlar (0)
24
açık