Hayallerindeki okul için kıyasıya yarıştılar 

SPOR 19.08.2021, 09:59
Hayallerindeki okul için kıyasıya yarıştılar 
1/36

Haber: Ahmet Ünsal 

Yıllardır Türkiye’nin en şeffaf sınavını gerçekleştirerek diğer Spor Bilimleri Fakültelerine örnek olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin giriş yetenek sınavlarına katılan yüzlerce öğrenci adayı eski adıyla BESYO’nun dev sportif tesislerinde eğitime başlayabilmek için kıyasıya yarıştı. SINAVLAR DENEYİMLİ AKADEMİSYEN KADRO GÖZETİMİNDE     

 

16-20 Ağustos tarihleri arasında süren Giriş Yetenek Sınavlarına Ege Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin 7 bölgesinden aileleri ile birlikte Manisa’ya gelen öğrenci adayları Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin deneyimli 25 öğretim üyesi ve 16 öğretim elemanı gözetiminde sınav heyecanı yaşadı. 

    

MİLLİLER VE ENGELLİLER UNUTULMADI 

 

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Rekreasyon Bölümüne alınacak olan 119 öğrenci içinde yer alabilmek için 1918 adayın başvurduğu belirtildi. Ayrıca milliler içinde ayrılan 66 kontejan ayrılırken işitme ve görme engellilerle ilgili de 64 kontejan ayrıldı. KAVURUCU SICAĞA ALDIRIŞ ETMEDİLER    Atatürk Spor salonu ve Çim sahadaki özel yetenek sınavlarında adaylar 9 branş üzerinde ter döküyor. Zaman zaman yakıcı bir o kadarda kavurucu sıcağın altında geçen sınavlar sırasında öğrenciler sınav bölgesine yakın su hortumları ile birbirlerini ıslatarak serinletmeyi elden bırakmıyorlar. KADIN ADAYLAR GÜZELLİKLERİYLE MANKENLERİ GERİDE BIRAKTI 

    

Sınava gelen kızlar ise ailelerinin araçlarının dikiz aynalarından yararlanarak kalıcı güzellik makyajlarını yapmayı ihmal etmiyorlar. Güzellikleri ile dikkatleri üzerlerinde toplayan kadın adaylar sınav süresince birbirlerine moral veriyor. Kızları ve oğulları hem kapalı ortamdaki parkurlarda hem de açık alandaki parkurlarda ter dökerken anne-babalar ise onlara sınav dışındaki tel örgülerden tezaürat ederek destek verdiler. “ÖĞRENCİ ADAYLARININ SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR” 

 

İki yıldır sınavların zorlu pandemi koşulları altında yapıldığına işaret eden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Murat Taş, “Bilindiği üzere Spor Fakültemizin eğitim kalitesi bizim ailemize katılan erkekli kadınlı öğrencilerimiz tarafından bilinmekte. Kamera sistemiyle şeffafa bir şekilde yaptığımız yetenek sınavlarımızda öğrenci adaylarımızın da sağlığı göz ardı etmiyoruz. Gerek sınav öncesinde gerekse sınav anından sakatlanmaları durumunda tıbbi müdahale ekiplerimiz sınav bölgelerinde görevlendirdik. Pandemi’ye karşıda gerekli önlemlerimizi aldığımız gibi aday öğrencilerimizi pandemi koşullarına göre mesafeli olmaları ve maskelerini çıkartmamalarını hatırlatıyoruz. 9 Branşta katılan öğrenci adaylarımız 6 kulvardaki parkurlarda mücadele ediyor. Bu yılda olduğu gibi Engelli ve Millilere ciddi boyutta kontejan ayırdık. Öğrencilerimize birde müjdemiz var 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında bir aksilik olmadığı takdirde yeni binalarında eğitim öğretim yapabilecekler” dedi.