HASTA KABULÜ YAPMAMAK DOĞRU MUDUR?


Diyar Aslan

Diyar Aslan

18 Ocak 2019, 11:52

Geçtiğimiz günlerde Turgutlu Devlet Hastanesinde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Nalan Uygun bir hasta yakını tarafından darp edildi.
Şikayet üzerine gözaltına alınan zanlı, ertesi gün tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Sağlık çalışanları protesto yapıp, hasta kabulü yapmadı.
Konu ulusal basında çokça yer edindi.

ŞİDDET KABULLENİLEMEZ

Son yıllarda sağlık çalışanlarına şiddet, ülkemizin kanayan yaralarından biri haline gelmiştir. Hasta yakınlarınca darp edilen, öldürülen sağlık çalışanları haberleri hepimizi derinden üzmektedir.
Bir insanın başka bir canlıyı darp etmeye, şiddet uygulama hakkı yoktur.
Şiddete karşı müdafaa hakkı hariç, şiddet girişimlerinin tamamı terörize davranışlar grubuna girmektedir.
Bu yola başvuran herkesin gerekli eğitim ve cezai işlemlerle cezalandırılması gerekmektedir.

HASTA KABULÜ YAPMAMAK, HASTALARI YARALAR

Darp olayının ardından dün Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve sağlık çalışanları, hastane önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla saldırıyı protesto etti. 
Protesto, yerinde, olması gereken bir tutumdur.Kadın-erkek fark etmezsizin hiçbir sağlık çalışanına yapılan şiddet girişimi affedilemez.
Ancak sağlık çalışanları protesto ile yetinmedi.  
Hastanede öğle mesaisine kadar hasta kabulü yapılmadı.
Çalışanlar bir 'hasta'ya olan tavrını bütün bir halka göstermeyi yeğledi.
Doktorların, öğle mesaisine kadar da olsa hafta kabulü yapmaması - kanaatimce- etik bir durum değildir.
'Sağlık' bu kardeşim. En önemli konu. 'Ben küstüm oynamıyorum. Hastalara bakmayacağız' diyerek sorunu çözemezsiniz. 
Biliyoruz ki, şiddet olaylarının bir çoğunun altında 'Sağlık çalışanı geç ilgilendi' gibi bilinçsiz bahaneler yatmaktadır.
Bir-iki haddini bilmez yüzünden halkı cezalandırmak doğru değildir. Aksine bu durum şiddeti daha da fazla körükleyebilir. Birtakım kendini bilmeze mazeret doğurur...
Muhtemelen dün pekçok insan gündelik işini yarım bırakıp hastaneye geldi ve birçoğu tedavi olmadan geri dönüverdi.
Tedavi olmadan dönen hastalar, doktorlara sitem etti.
Velhasıl, böyle protesto olmaz.
Hasta kabulü yapmamak, çözüm üretmez, aksine sorun doğurur.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
45,5 - 5 ay önce
herkes kendınce haklı,şiddetın fızıksel,sözlü mazaretı asla olamaz,hiçbir canlı şiddetı haketmez.haketmemeli de...Ama inanıyorum ki,inanmakta isterim ki aciliyetı olan hastalar magdur edilmemiştır... herseyın başı egıtım egıtım ve yine egitim... İnsanların günümüz koşullarında tahammül yetileri oldukça azalmış, sen neden yan baktın,sen neden böyle giyindin sen sen sennn dıye devam edip gidiyor.. şiddetın her türlüsüne karsı olan bir vatandaş olarak bunların kökenine inmenin doğru ve yerinde bir tespit olacagına inanıyorum... Dilerim ki herkesin birbirine anlayışlı ve diyalogla çözümler bulacgı bir yaşamları olsun..... ŞİDDET ASLA ÇÖZÜM DEĞİLDİR,OLMAMALI DA.... Sevgiyle kalın güzel insanlar...
Avatar
Eski Manisalı - 5 ay önce
Şiddete hepimiz karşıyız,sağlık çalışanına yapılana da...Fakat hasta bakmayarak yapılan eylemin sonuç getireceğine de inanmıyorum,ben de bir hekimim,yıllar boyu sağlık çalışanlarının yanlış davranışlarını ben de gördüm,karşıdakini aşağılayıcı tavırlar şiddeti kaçınılmaz kıldı,bu durumu iki taraf da empatiyle çözebilirler ancak.
Avatar
Bir doktor - 5 ay önce
Ne yapmalarını önerirsiniz? Yasa çıksın diyoruz olmuyor, cezalandirin diyoruz olmuyor. Yan odamda görev yapan arkadaşım dayak yemiş, yoğun bakımlık olmuş, benden hicbir şey olmamış gibi hasta bakmaya devam etmemi nasıl beklersin? Kafam, aklım, moralim uygun mu? Biz robot değiliz, insanız. Sizin gibi duygularımız var. Tam tersine bu tür kışkırtıcı haber ve yorumlardan kaçınarak, halkı üstümüze sucratmaktan vazgecseniz bir faydası olur belki.
Avatar
BERK KÖKSAL - 5 ay önce
Size aynı saldırı yapılsa tepkiniz ne olurdu acaba? böyle tepkiler verilmedikçe adam olmaz o hareketi yapanlar. böyle saçma yazılarla yapanlara da prim veriyorsunuz
Avatar
- 5 ay önce
ben sana ne diyeyim............
Avatar
Misafir - 5 ay önce
Poliklinik hizmeti verilmemiştir acil hizmeti devam etmiştir sağlıkcılar olarak vicdansız değiliz. Yazı çok yanlış olmuş
Avatar
KÖYLÜ - 5 ay önce
ÇAĞIN HASTALIĞI İLETİŞİM KURAMAMA OKUMUŞUDA AYNI CAHİLİDE AYNI