10.01.2020, 09:22

HAC KURASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Günlerdir, haftalardır hatta aylardır, yaklaşık 2 milyon 300 bin vatandaşımız hac kurasını beklemekteydi. Ta ki 9 Ocak 2020 gününe kadar.. Dün akşam 21’den sonra bazı yüzlerde sevinç gözyaşları bazı yüzlerde ise üzüntü gözyaşları vardı…

Hac, yılda belirli günlerde yapılmakta ve dünyanın her köşesinden yaklaşık 3 milyondan fazla insan, aynı anda bu ibadeti yerine getirmeye çalışmaktadır. Suudi Arabistan, her ülkenin 1000’de birine hac kontenjanı vermektedir. Buna bağlı olarak ülkemizden her yıl nüfusa bağlı olarak 83.400 civarında hacımız kutsal topraklara gitmektedir. 

Türkiye, hac vazifesinde en makul yöntemi uygulamaktadır. Hacı adaylarımızın ismi, hac kurasında çıkmadığı yıl kadar bir katsayıyla çarpılmaktadır. Diyelim adayın adı 7 yıldır kurada çıkmadı 7X7:49 defa adı geçmektedir. 10 yıl çıkmayan birinin adı 10X10:100 defa adı kurada geçmektedir. Olabilecek en uygun uygulama budur. Farklı sistemler uygulayan ülkelerde sistemin durma noktasına geldiği bilinmektedir. Mesela 100 milyon nüfuslu Nijerya’da kuraya giren seneye tekrar yazılmakta çıkmazsa sıfırdan tekrar kuraya girmektedir. Malezya’da sıra sistemi vardır. Onlar da şuan için en erken 120 yıl sonrasına hac sırası verebilmektedir.

Bilinmesi gereken bir diğer husus: başvuru yapan kardeşlerimizin niyeti halis olduğu müddetçe niyetlerinin neticesini alacaklarını bilmeleridir. Geçmişte (30 yıl bu ülkeden hiç hacının gidemediği gibi) farklı sıkıntılar varken, şimdi kurada çıkmama sıkıntısı bulunmakta ve bu da ülkemizden kaynaklanmamaktadır.  Ancak diğer ibadetlerle mükellefiyetimiz aynen devam etmektedir. Müslüman her daim şükür ve sabırla teslimiyet içinde olmasını bilmelidir. Niyetini samimi tutmalıdır.

Son olarak haccı çıkan kardeşlerimize, rabbimiz sağ-salim gidip gelmeyi, mebrur bir hac yapmayı nasip eylesin. Kurada adı çıkmayanlara da en kısa zamanda çıkmayı nasip eylesin. Haccı henüz düşünmüyorum diyenlere de Rabbim niyetlerine koyup bir daha ki kayıt döneminde kaydolabilmeyi nasip eylesin…


Yorumlar (5)
ahmet 3 yıl önce
benim bir tanıdığım 9 yıldır kura ya giriyor çıkmıyor bu yıl 10. yıl ve yine çıkmıyor sizin deyişinizle 9x9 =81 defa kura da ismi olduğu halde yine çıkmıyor bırakın bunları diyelim ki 3 yıl içinde kura dan çıkmayan hacı adayının kura ya girmeden haç vazifesine yerine getirebilmeli. Diyanet işleri her işte olduğu gibi haç organizasyonunda sınıfta kalmıştır. Burada söylemeden geçemeyeceğim din görevlilerini cuma hutbelerinde iyi siyaset yaptırıyor,bu konuda çok başarılı.
ahmet erdinçli 3 yıl önce
ahmet isimli kardeşime; yazıda da ifade edildiği gibi şuan için 2 milyon 300 bin kişi kura için bekliyor. kontenjan nüfusun binde biri olduğuna göre 2.300.000/83: yaklaşık 27 yıl. bunun anlamı; şuandan itibaren 27 yıl hiç başvuru olmasa bile kontenjanı dolduruyoruz. yazıda da belirtildiği gibi buna karar veren diyanet değil Arabistandır. muhabbetlerimle
Recep 3 yıl önce
Sayın ahmet isimli kardeşim rahat ol. en uygun sistem şuan bu 12-12 yıldır çıkamayanlar da var. Diyanet işlerimizin bazı organizasyonlarında aksaklıklar olabilir (ayrıca bu kurumdan kaynaklanan bir durum değildir) ama hiç bir organizasyonda sınıfta kalmamıştır Allahın izniyle kalmaz da. Din görevlisi görevinin başında olduğu sürece siyaset yapamaz. Hele hele hutbede hiç yapmaz/yapamaz.
erhan 3 yıl önce
Diyanet işleri başkanlığı çalışanları yaptıkları ve yapmadıklarıyla kendi kurumunu temsil eder. "islam" üzerinde hiçbir hükmü yoktur. Aksini iddia eden hayatında yüce kitabı okumamış ya da anlamamıştır.
Mstf cftc 3 yıl önce
Diyanet işleri başkanlığı baş buran her bir kişiyi bu ibadetini yapmasını temenni etmektedir ancak Suudi Arabistan yönetimi ülkelerin nufusuna göre (1000 de 1) oranında kota koyduğu için bu yığılma olmaktadır
38
açık