GÖRDES YANGINIYLA İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA 

banner297

Manisa'nın Gördes ilçesinde buğday tarlasından sıçrayan alevler sonrası başlayan orman yangını 3 ayrı parçadan ilerlemeye devam ederken yüzlerce kişiden oluşan ekipler bir yandan alevlerle bir yandan da kuvvetli rüzgarla mücadele ediyor. Öte yandan Manisa Valiliğinden yangınla ilgili açıklama geldi.

Gördes 19.07.2022, 18:13
GÖRDES YANGINIYLA İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA 

Manisa'nın Gördes ilçesine bağlı Karayağcı Mahallesinde saat 13.30 sıralarında bir buğday tarlasında başladığı ve alevlerin rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçraması sonucu çıktığı düşünülen orman yangınına yüzlerce ekip müdahale ediyor. İzmir ve Antalya Orman Bölge Müdürlüklerine ait 8 yangın söndürme uçağı 9 helikopter, 49 arazöz, 7 su tankeri, 6 dozer 5 yer ekibi ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda itfaiye aracıyla kontrol atına alma çalışmaları devam ediyor. Bazı itfaiye araçlarının köylere yakın noktalarda müdahale için hazır bekletildikleri öğrenilirken, yangının rüzgarın etkisiyle 3 ayrı noktadan hızla devam ettiği ve yaklaşık 12 kilometre mesafedeki Kayacık Mahallesine doğru ilerlediği öğrenildi. Ekiplerin yanısıra söndürme çalışmalarına vatandaşlar da katılarak destek veriyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA 
Manisa Valiliği konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 
“Gördes İlçesi Karayağcı Mahallesinde saat: 13:43 sıralarında meydana gelen anız yangını rüzgârında etkisiyle ormanlık araziye sıçramış olup bölgeye, 
Orman Bölge Müdürlüğüne ait;
10 Adet Helikopter, 
8 Adet Uçak, 
1 Adet Nakliye İkmal Uçağı, 
49 Adet Arazöz,
 7 Adet su ikmal aracı, 
6 Adet Dozer, 
GAMER Birimince;
10 Adet İtfaiye ekibi, 
15 Adet su tankeri, 
1 Adet Dozer, 
1 Adet Kepçe 
sevk edilmiş olup yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir. Ayrıca AFAD, Sağlık ve Jandarma personeli de bölgede görev yapmaktadır.
Gördes İlçesi Karayağcı Mahallesinde meydana gelen yangında 10 hayvan damından 320 civarı küçükbaş, 80 civarı büyükbaş hayvanın da tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar (0)