Yargıtay'dan 'büyü' kararı

banner297

Yargıtay 'muska ve büyü' adı altında para almayı 'ağır cezayı gerektiren suç' olarak değerlendirdi. Yerel mahkemenin verdiği hapis cezası az bulunarak bozuldu.

Genel 23.07.2022, 16:56
Yargıtay'dan 'büyü' kararı

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, muska ve büyü yaparak 3 kişiyi dolandıran sanığa verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının, "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Dairenin kararına göre, Aydın'da bir kişi, muska ve büyü yöntemlerini kullanarak psikolojik sorunlarından kurtaracağını, sıkıntılarını gidereceğini, medyumluk diploması vereceğini ve emekli edeceğini söyleyerek 3 kişiden 17 bin 350 lira para aldı.

Olayın ardından yapılan şikayet üzerine şüpheli hakkında dava açıldı. Yargılama sonucu Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı "dolandırıcılık" suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve adli para cezasına çarptırdı.

KARAR BOZULDU

Karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtaya geldi. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 11. Ceza Dairesi, verilen mahkumiyet hükmünün bozulmasını kararlaştırdı.

İNANÇ İSTİSMARI

Dairenin kararında, sanığın eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun 158/1'inci maddede belirtilen "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık" kapsamında değerlendirilmesi ve yargılama yerinin asliye ceza mahkemesi değil, ağır ceza mahkemesi olması gerektiği kaydedildi.

TCK'DA CEZASI 10 YILA KADAR HAPİS
Asliye ceza mahkemesinin bu hususu gözetmeden yazılı şekilde hüküm kurmasının kanuna aykırı olduğuna işaret edilen kararda, hükmün oy birliğiyle bozulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Türk Ceza Kanunu'nun 158/1'inci maddesinde belirtilen "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçunu işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilmesi öngörülüyor.

Yorumlar (1)
ege özdemir 3 hafta önce
her cuma camilerden toplanan kayıtsız paralar ile nerdeyse her market ve bakkal dükkanının da kasa önünde bulunan bağiş kumparası paralarının da akibeti belli değil. tutanak tutulmadan toplanan paralar fetö ye mi gidiyor . onlarla da ilgilenilsin izinsiz para toplama konusunda valilikler uyuyor mu .?
34
parçalı az bulutlu