TÖHOB'den 'ücretsiz yolcu taşıma' açıklaması

banner297

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'nden (TÖHOB) ücretsiz yolcu taşımaya ilişkin açıklama yapıldı.

Genel 27.07.2021, 09:38 27.07.2021, 09:42
TÖHOB'den 'ücretsiz yolcu taşıma' açıklaması
banner388

"Türkiye Genelinde Faaliyet Gösteren Özel Halk Otobüsü Esnaflarımızın Hiçbir Özel Sektörde Olmayan Ücretsiz Hizmet Hakkında Tespitler ve Çözüm Önerileri" başlıklı yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Ücretsiz Taşıma;

İllere göre değişen 15-25 arası farklı ücretsiz seyahat kartı ve ayrıca indirimli seyahat kartları bulunmaktadır. 

Mevcut durumda Bakanlık tarafindan; Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren esnaflarımıza aylık 1330 TL,
Diğer Büyükşehirlerde aylık 1000 TL,
Büyükşehir olmayan İllerde ise aylık 800 TL gelir desteği ödemesi yapılmaktadır. 

Tek ücretsiz hizmet yaptırılan özel sektör olan özel halk otobüslerine, aylık ödenen gelir desteği iki günlük ücretsiz taşımayı ancak karşılamaktadır ve 2018 yılından beri gelir desteği ödemelerinde artış yapılmamıştır.

Devletin sosyal sorumluluğu gereği yapılan ücretsiz taşıma, kamu kaynağı kullanmayan ve sadece yolcu gelirine dayalı çalışan esnaflarımızı iflasın eşiğine getirmiştir. 
Zaten işletmesi çok maliyetli olan sektörümüzde günlük ücretsiz taşıma %30'lara ulaşmıştır. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nasıl ki yaşlılarımız ve engellilerimiz için diğer özel sektörlerden aldığı hizmetleri (rehabilitasyon, evde bakım, temizlik vs.) firmalara ücretsiz yaptırmıyorsa, aynı şekilde şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve güvenlik güçlerimiz hariç ücretsiz taşınan personellerin bağlı bulunduğu ilgili Bakanlıklarla birlikte ücretsiz biniş başına belirlenecek bir bedeli de, elektronik ücret toplama sistemi verilerine göre esnaflarımıza ödemelidir. 

En önemlisi de, biniş başına ödeme yapılması, vatandaşlarımızla esnaflarımızın karşı karşıya gelmesini engelleyecek, adaletsiz uygulamaya son verecek ve ücretsiz taşımanın nasıl suistimal edildiğinin yetkililer tarafından net olarak görülmesini mümkün kılacaktır.

Kamu kaynağı kullanan Belediyelerin bile artık sürdürmekte zorlandığı toplu taşımada, esnaflarımızdan mucize beklenmektedir.

Araç bedellerinin, akaryakıt, yedek parça, personel vs. giderlerinin olağanüstü arttığı ve kamu hizmeti yaptığı için salgının da en çok etkilediği esnaflarımızın, bu son derece haklı talebinin bir an önce karşılanması en büyük beklentimizdir"

Yorumlar (0)
33
açık