Sosyal medya teklifi Genel Kurul'da: İlk iki madde kabul edildi

banner297

Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemenin ilk iki maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre, Basın Kanunu'nun amaçları arasına basın kartına ilişkin usul ve esasları belirlemek de eklenecek. İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak

Genel 05.10.2022, 10:31
Sosyal medya teklifi Genel Kurul'da: İlk iki madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk iki maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, yasal zemine kavuşturulmaları için internet haber siteleri ile basın kartına ilişkin konular, Basın Kanunu'nun kapsamına alınarak, radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personeli, basın kartı düzenlenmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirilecek.

Basın Kanunu'nun amaçları arasına basın kartına ilişkin usul ve esasları belirlemek de eklenecek. Teklifle basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri, kanun kapsamına dahil edilecek.

İnternet haber siteleri de süreli yayın tanımı kapsamına alınacak. Teklifte "internet haber sitesi", "İletişim Başkanı", "İletişim Başkanlığı", "Basın Kartı Komisyonu", "medya mensubu", "enformasyon görevlisi" de tanımlanıyor.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, kanun teklifinin birinci bölümündeki iki maddenin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi.

Bilgiç, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

İKTİDARLA MUHALEFETİ KARŞI KARŞIYA GETİREN DÜZENLEME

AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla Meclis’e sunulan teklif, Haziran ayında Komisyondan geçmiş ama genel kurul görüşmeleri bu aya bırakılmıştı.

İktidarla muhalefeti karşı karşıya getiren 29 maddelik teklifle Türk Ceza Kanunu’na “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu ekleniyor. Böylece, halk arasında endişe, korku veya panik yaratacak, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, yayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Muhalefet partileri 29’uncu maddenin anayasaya aykırı olduğunu belirtirken, ‘ülkenin iç ve dış güvenliği’, ‘kamu barışını bozma’ kavramlarının muğlak olduğuna dikkat çekiyor.

Yorumlar (1)
Otokraside çare yok... 2 ay önce
Google ana sayfayı açtığımda altta bazı değişik sitelerden değişik haberler yer alıyor. İsmini vermeyeyim ama sürekli orada olan 2 sitede öyle haberler geçiyor ki, akıllara zarar. Örneğin; dün motorine 1,10 kuruş zam gelmişti ve yarın da 1,37 kuruş zam yapılacak olmasına rağmen, bu bahsettiğim yağlama (beyin) yıkama sitesinde bugün ''motorine 5,50 lira indirim var'' haberi geçti. Bırakın doğrulukla uzaktan alakayı, milleti 'geri zekalı' muamelesi yapan bu yağlama (beyin) yıkama internet sitesine ve benzerlerine ''Yalan haber, Halkın zeka seviyesini aşağılamak, yalakalık zirvesini de aşarak infial uyandırmak vb'' fiilerden işlem yapılacak mı bu yağlama yıkama sayfa ve sitelerine, yoksa sadece muhaliflerin sesini kısarak gerçekleri perdelemek için mi çıkacak bu ucube düzenleme? Çıksa ne olacak? Açık ve net Anayasaya aykırı, iptal kaçınılmaz. Tabi amaç ''seçime kadar sesi kısalım, seçimden sonra iptal olsa da, atı alıp Üsküdar'ı geçeriz'' olunca....