banner298

ÖZGÜR ÖZEL’İN OLASI RAKİPLERİ 

banner297

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası Cumhurbaşkanlığı adaylığı sonrası CHP'de Genel Başkanlık için üç isim öne çıkıyor. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak.

Genel 29.07.2022, 22:12
ÖZGÜR ÖZEL’İN OLASI RAKİPLERİ 

2023 yılında yapılacak seçimlere 10 ay gibi bir süre varken siyaset kulisleri ısınmaya devam ediyor.
Altılı masanın mutabakata varması halinde cumhurbaşkanı adayı olmaktan onur duyacağını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milletin Sesi mitingleriyle adaylık sinyali vermeye başladı.
Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığı sonrası gözler CHP Genel Başkanlık koltuğuna çevrilecek.
Kılıçdaroğlu'nun kendisinden sonra genel başkan vekili olacak ismi işaret edebileceği belirtiliyor.
Adaylığı halinde koltuğundan ayrılacak olan Kılıçdaroğlu'nun yerine gelecek olanlar arasında dikkat çeken isim Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı. Teşkilatların başında bulunan ve delegeler üzerinde de etkili olan Salıcı'nın aday olduğu belirtiliyor.
"Ağabey formülü" işletilebilir
Masadaki bir diğer seçenek ise,"ağabey formülü". CHP liderinin olağan kurultaya kadar genel başkan vekilliği için partinin önemli isimlerinden olan ve ağabey konumundaki Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ı işaret edebileceği belirtiliyor.
PM Genel Başkan Vekilini seçecek
CHP'de genel başkan vekilliği diye bir makamı bulunmuyor, genel başkan sadece kurultayda seçilir. Ancak Kılıçdaroğlu'nun aday olması halinde, genel başkanlıktan istifa edeceği ve bir ismi işaret edeceği işaret ettiği ismin de Parti Meclisi toplantısında genel başkan vekili seçileceği kaydediliyor. Bu durumda fiili olarak partinin başına geçen kişinin olağan kurultaya kadar partiye liderlik yapacağı belirtiliyor.
Özgür Özel ismi öne çıkıyor
Habertürk'ün haberine göre, 2023 Haziran seçimlerinden sonra yapılması planlanan 38. Olağan Kurultay'da da yarışın Oğuz Kaan Salıcı ile Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında geçebileceği kaydediliyor. Özgür Özel’in CHP’de genel başkan olma ihtimali her geçen artıyor. 

ÖZGÜR ÖZEL NEREYE KOŞUYOR? 
Manisahaberleri.com Genel Yayın Yönetmeni Murat Yalçın geçtiğimiz ay kaleme aldığı makalesinde bu durumu şöyle özetlemişti: 
Özgür Özel son yıllarda en çok dikkat çeken, en çok sivrilen, en çok alkışlanan ama aynı zamanda Cumhur İttifakı kanadından en çok tepki gören siyasetçi profili çiziyor. Özellikle sosyal demokrat kitlelerin Özgür Özel'e büyük hayranlık duyduğu ortada. Manisalı kimliği ile bizim de sürekli radarımızda olmasının nedeni Özgür Özel'in klasik milletvekili kimliğinin çok ilerisinde olmasıdır.
İnanılmaz çalışkan, aktif ve gerçekten takibi çok zor bir siyasetçi. Özgür Özel'i Manisa'da Eczacı Odası Başkanlığı döneminden bu yana tanıyan, izleyen birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyeyim; Hitabeti oldukça etkili. Kurduğu uzun cümlelere rağmen bir tane anlam bozukluğu, bir tane devrik ifade bulamazsınız. Zaten bu özellikleri onu bulunduğu noktaya taşıdı. 
Bulunduğu nokta ne midir? 
An itibarıyla 2.Adam. 
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan sonra CHP'deki en etkin isim bence Özgür Özel'dir. 
Özgür Özel nereye koşuyor sorusuna cevap ararken biraz ipuçlarına bakalım. 
Özgür Özel şu an partisinde grup başkanvekili. Türkiye'nin çok önemli meselelerinde ilk tepkiyi, ilk açıklamayı ondan duyuyoruz. 
Çok hızlı bir şekilde siyaset üretmek, fikir üretmek ve bunu demeç halinde kamuoyuna yansıtmak her siyasetçinin yapabildiği bir şey değil. 
Özellikle Özgür Özel'in sık sık Cumhurbaşkanı ile karşı karşıya gelmesi, açıklamalarında direkt Cumhurbaşkanı'nı hedef alması aslında çok önemli bir ipucudur. 
Özgür Özel'in bilerek veya bilmeyerek, planlı ve plansız yaptığı bu siyasi hamleler onu potansiyel genel başkan isimleri arasında konumlandırıyor. 
Ama CHP'de genel başkan olmak istemek öyle kolay değil. Bir kere CHP’nin iç siyasi iklimi buna müsait olmalı. 
İşte püf nokta burası. 
Özgür Özel hiçbir dönemde bu kadar genel başkanlık koltuğuna yaklaşmamıştı. 
Önümüzde genel seçimler var. Ve seçimlere normal şartlarda bir yıldan daha az bir süre var. Kemal Kılıçdaroğlu'nun millet ittifakının adayı olma ihtimali tüm adaylardan daha fazla. 
Kılıçdaroğlu aday olursa, partinin genel başkanlığını mecburen bırakacak. Çünkü "partili cumhurbaşkanı" kuralına en çok o karşı çıkıyor. 
Bu durumda CHP bir genel başkan bulmak zorunda. Bu isim büyük ihtimalle Özgür Özel olacak. 
Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu'nun en çok güvendiği isimlerden birisini partinin başına getireceğini düşünüyorum. Getirecek diyorum çünkü CHP'de büyük kongre olduğunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun istediği bir ismin genel başkan olacağını düşünüyorum. CHP'nin genel delege yapılanması Kılıçdaroğlu'nun kontrolünde. 
Diğer tarafta Özgür Özel'e tabii ki rakip veya rakipler çıkacaktır. Hatta şuan bile bir mücadeleden söz ediliyor. Ve bunlardan birinin Ekrem İmamoğlu olduğu da söylentiler arasında. 
Söylentiyi biraz daha açarsak; Ekrem İmamoğlu'nun, Özgür Özel ve ekibi ile bir mücadeleye girişme ihtimali konuşuluyor. Veya başka isimler çıkacaktır. 
Biz Manisa'dan bakarken elbette Özgür Özel'in genel başkan olmasını temenni ederiz. Aynı hissiyat diğer partiler için de geçerli. Mesela AK Parti'de Murat Baybatur'un MKYK Üyesi olması Manisa için şans. Erkan Akçay'ın MHP'de önemli bir noktada olması Manisa siyaseti için bir avantaj. Gençlik ve Spor Bakanı’nın Manisalı olmasının Manisa’ya faydası var.  
Manisa'dan seçilip devlet kademelerinde üst düzeyde görev yapan Sümer Oral, Ekrem Pakdemirli, Bülent Arınç ve birçok ismin şehrin siyasi lobisinin güçlenmesinde etkisi olduğuna inanıyorum. 
Bu bağlamda Özgür Özel'in CHP Genel Başkanı olması, Manisa şehrinin siyaset sahnesindeki rolüne farklı bir anlam katacaktır. 
Özgür Özel nereye koşuyor sorusuna cevabım nettir. Genel başkanlığa koşuyor ve bence koltuğu istiyor. 

 

Yorumlar (2)
Mehmet Akbas 2 ay önce
Her şeyden önce Özgür Özer'in Manisalı olması.mualiflerin Sn.Kılıctaroğlu nun kişilik haklarına yaptıkları saygısız elestirileri sn. Özer'e yapılma olasılığını da ortadan kaldırmış oluyor. Ayrıca genç dinamik, her konuda donanımlı hazır.
Ama sn. Öztürk da aynı kalitede birikimli donanımlı ve aynı zamanda HAZIR CEVAP tebrik ediyorum.
Hannah Rosen 2 ay önce
özgür özel genel başkan olursa chp aynı deniz baykal dönemindeki gibi statükocu,politbürocu bir parti haline gelecektir
26
açık