OTOBÜS BİLETLERİNDE TAKSİT DÖNEMİ

banner297

Bazı otobüs firmaları bilet fiyatlarını taksitlendirme seçeneği sunuyor. Uygulamanın genel olarak öğrenciler için yararlı olduğu vurgulansa da bazı vatandaşlar bunun geçici bir çözüm olduğunu düşünüyor.

Genel 04.07.2022, 10:02
OTOBÜS BİLETLERİNDE TAKSİT DÖNEMİ

Bilet fiyatlarına zam yapan otobüs firmalarının bazıları ödeme yöntemlerini kolaylaştıracak adımlar atıyor.
Mesafeyle doğru orantılı artan bilet fiyatları, 500 liraya kadar yükselebiliyor. Bu meblağı ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için taksitlendirme sistemi gündemde.
Vatandaşlara göre uygulamanın öğrenci kenti olarak anılan Eskişehir’den memleketine gidecek öğrenciler için iyi olacağı düşünülüyor.
Henüz çok yeni olan sistemi bazı firmalar müşterilerinin hizmetine sundu. Anlaşmalı bankalarla firmanın mobil uygulaması üzerinden yapılan ödemeler bazı vatandaşlarca olumlu karşılanarak talep gördü.
Taksitli bilet satışı konusunda görüş bildiren öğrenci Hasip Demirhindi, ailesinden aldığı destek ile hayatını sürdürdüğünü belirterek, “Taksitli bilet satışı işe yarayabilir ama sonuçta bu da bir çözüm değil. Ben Kırşehir’e gidiyorum biletimi 230 liraya aldım taksitli bilet alımı imkânını bu fiyat için kullanmazdım. Daha uzun yola gidecek arkadaşlara daha pahalı oluyor. Onlar bundan yararlanabilir” diye konuştu.

"GEÇİCİ BİR ÇÖZÜM"

Eskişehir’den memleketi Mardin’e yolculuk edeceğini dile getiren üniversite öğrencisi Semra Tarhan ise  “Bence işe yaramaz ve geçici bir çözüm olur. Ben şuan Mardin’e gidiyorum. Böyle bir imkân olsa tabii ki yararlanırdım. 550 lira bir öğrenci olarak çok fazla” dedi.
Kars’a yolculuk etmek için 500 liraya bilet alan İsmet Çekin, uygulamanın yaralı olacağını düşünenlerden.
Konuyla ilgili konuşan Çekin, “Uygulama güzel, işe de yarar bir anda 500 lira yerine taksitli almak daha mantıklı. Ama çözüm bu değil, çözüm mazota çare bulmak. Ben şimdi Kars’a gidiyorum bir de bunun dönüşü var” dedi.

2 ay içerisinde %65 zam geldi
Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası Ramazan Bayramı'ndan bu yana otobüs bilet fiyatları ortalama yüzde 65 zamlandı.
750 TL'ye kadar bilet var
Otobüs firmaları 1,5 ile 2 saat arasında değişen mesafeler için 120 TL ücret alınırken, 20 saat ve üzeri yolculuklar için firmalar 650 TL ile 750 TL arasında ücret alıyor.
Bayram öncesi İstanbul'dan Türkiye'nin dört bir yanına seyahat etmek isteyen vatandaşlar için fiyat listesi şu şekilde oluştu:
Manisa – İstanbul 350-380 TL
Manisa – Ankara 310- 340 TL 
Manisa – Van 750 TL
Manisa - Ağrı 600  TL
Manisa – Kars 600 TL
Manisa – Trabzon 570 TL
Manisa – Antalya  250-300 TL 
İstanbul - Trabzon 620 TL 
İstanbul - Diyarbakır 600 TL 
İstanbul - Sivas 550 TL 
İstanbul - İzmir 500 TL 
İstanbul - Antalya 490 TL 
İstanbul - Ankara 350 TL 


 


 

Yorumlar (0)
34
az bulutlu