ÖNCE EYLEM SONRA HALAY

banner297

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı sendikalar dondurucu soğuğa rağmen Manisa Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’na bir araya gelerek hem zamları hem de zamlar altında kalan maaşları protesto eden mitingde buluştu.

Genel 20.03.2022, 17:27
ÖNCE EYLEM SONRA HALAY

Ahmet ÜNSAL/Manisa
Mitinge katılanlar ‘Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur’ sloganları atarak Cumhur ittifakından oluşan hükümete tepkilerini ortaya koydular.
Mitingli eyleme Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık,Eğitim-İş Manisa Şube Başkanı Zeki Dirlikli, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ve İYİ Partililerin destek verdiği eylemde sendikaya bağlı memur ve emekliler ‘Zam, Kriz, Yoksulluk Tükeniyoruz’, ‘AKP ve TÜİK’in Yalanları Açlık-Yoksulluk Enflasyon Gerçeği’, ‘Ancak Bu Böyle Gitmez’ yazılı dövizlerle ile iktidarın ekonomi politikalarını protesto etti.

Eyleme katılan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, iktidarın Ocak ayında memura verdiği zamların iki ay içerisinde eridiğini ifade ederek, her geçen gün artan zamların vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü söyledi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2022 Ocak ayında memura yüzde 7,5 maaş farkı verildi. 6 aylık enflasyon farkı olarak memura enflasyon farkı ile toplam 30,5 zam yapıldı. Verilen zam oranında iki ay içerisinde erimiş oldu. En düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olduğu Türkiye’de iki aylık enflasyon farkı ile emeklilerin alım gücü 2 bin 290 Türk lirasına geriledi. En düşük memur maaşı ise 2022’de 6 bin 748 lira, iki aylık enflasyon farkı ile alım gücü 567 lira azalarak, 6 bin 181 Türk lirasına geriledi. 2022 yılında tarihin en büyük asgari ücret zammı yapıldığı iddia edilirken, hayat pahalılığı asgari ücreti üç ayda eski ücretten daha düşük konuma getirdi. Asgari ücretin 2 bin 825 Türk lirası olduğu 2021 yılında, asgari ücretin tamamı ile 4 depo motorin alınırken, 4 bin 253 Türk lirası olduğu 2022 yılında ancak 3 depo motorin alınabilmektedir. Her fırsatta bizi kıskandıklarını ifade ettikleri Almanya’da en düşük asgari ücretle şuanda 1551 litre benzin alınıyor. Son zamanlarda tüm yurtta ay çiçek yağı kuyruklarını basından ve sosyal hayattan acı bir şekilde şahit olduk. Ayçiçeğin sadece yüzde 36’sını ithal ettiğimiz halde ay çiçek yağı 246 lirayı aşmış durumdadır. Çok değil bundan 3 ay önce Kasım ayında 5 litre Ay çiçek yağı 85 liraya satılırken bugün yüzde 195 oranında artarak 230 liraya satılmaktadır. 2021 yılı asgari ücreti ile 42 adet 5 litre Ay çiçek yağı alınabiliyorken, 2022 Mart ayı ile birlikte sadece 18 adet 5 litre yağ alınabilmektedir. Artık yurttaşlar ayçiçek yağını taksitle alabilmektedir.”

“A-DA-LET GİTTİ YERİNİ ZAM ZULÜM İKTİDARI ALDI. ZAMLA YATIP SABAHA ZAMLA UYANAN BİR ÜLKE OLDUK”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık açıklamasının devamında, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını bir kez daha ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Enflasyonu Kontrol Altına Alıp, Fahiş Fiyat Artışlarının Önüne Geçeceğiz’ dediği günden sonra ilaca yüzde 37, doğalgaza yüzde 50, oto gaza yüzde 81, elektriğe yüzde 127, benzine yüzde 150, motorine yüzde 156 zam gelmiştir. Asgari ücreti değil 4 bin 253 liraya çıkarmak 50 bin lira yapsalar bile alım gücünün düşme hızına yetişemeyeceği için iki aydan daha kısa bir sürede bugünden daha kötü duruma düşeceğimiz çok açıktır. A-da-let gitti yerini zam zulüm iktidarı aldı.Zamla yatıp sabaha zamla uyanan bir ülke olduk.

 TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı son 19 yılın en yüksek enflasyonu olmasına rağmen rakamlarla oynayarak halkın enflasyonunun yanına bile yanaşamamaktadır. Kamu-Ar’ın her ay yayınladığı halkın enflasyon oranı yüzde 87,7 iken TÜİK’in açıkladığı yüzde 55,44 enflasyon oranı gerçeği yansıtmamaktadır. TÜİK’in açıkladığı üretici fiyatlarında yüzde 93,5 oranında enflasyon meydana geldi. Bu da demek olmaktadır ki, ileriki aylarda fiyatlara en az yüzde 100 oranında zam daha yapılacaktır. Çözüm rakamlarla oynamak değil, halkın alım gücünü yükseltmektir.”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık açıklamasının son kısmında AKP’ye seslenerek şöyle konuştu: “AKP, iktidara geldiği günden itibaren en büyük hayali olan kamu kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekmesinin sonuçlarını görmekteyiz.Artık yaşamsal faaliyetlerimizi bile karşılama gücümüz kalmamıştır.Bu sebeple AKP hükümetinin kendi yandaşlarına sağladığı imtiyazlara bir an önce vazgeçmelidir.”

  Konuşmaların ardından eyleme katılan memur ve emekliler, zamları halay çekerek protesto etti.

Yorumlar (1)
sağlıkçı 9 ay önce
ne komik fotoğraflar var. yıllarca hükümete ve hükümete yakın sendikaya sırtını yaslayıp idareci olanlar şimdi koltuk verilmeyince muhalif sendikalara geçmişler.