banner298

Manisa’da şehir içi taşımacılıkta paralı binişlere zam geldi  

banner297

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, toplu taşımada kartlı ve paralı binişlerin eşitlenmesi nedeniyle şoför esnafının büyük sorun yaşadığını, bu sorunu çözmek için bir UKOME tarafından düzenleme yapıldığını belirterek, yapılan düzenleme ile kartlı binişlerin 7,5 TL, kartsız binişlerin ise 9 TL olduğunu söyledi. 

Genel 11.08.2022, 16:25
Manisa’da şehir içi taşımacılıkta paralı binişlere zam geldi  

Karaağaç, şehir merkezindeki trafiğin yoğun olduğu yerlerde şoför esnafının hem otobüs kullanıp hem de para üstü vermesinin trafikte tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, vatandaşları özellikle kartlı biniş kullanmaya davet etti. Manisa merkezden Muradiye’ye sefer düzenleyen otobüslerde de kartsız biniş ücretleri değişti. kartlı biniş 8,5 TL’de kalırken kartsız binişler 10 TL’ye yükseldi. 

Karaağaç, “Son günlerde UKOME tarafından zorunluluk arz etmesi nedeniyle yapılan bir düzenleme kamuoyuna toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı şeklinde lanse edilmektedir. Bu durum kesinlikle zam değildir, vatandaşlarımızı kartlı binişe teşvik etmektir.  Ücret tarifelerinde 2022 Mart ayından itibaren kartlı biniş ücreti ve paralı biniş ücreti eşitti.  Kartla binen ile para ile binen aynı ücreti ödediğinden binişlerin tamamı paralı binişe yöneldi. Kimse kartına ön yükleme yapıp kartı ile biniş yapmıyordu. Toplu taşıma şoförlerimiz market kasiyeri gibi para aldı verdi işlerine başladı. Şehir merkezindeki trafiğin yoğun olduğu yerlerde hem otobüs kullanıp hem para alıp para üstü vermek trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmaya başladı.  Bu durumu UKOME genel kurulunda kurul üyelerine anlattık, kartlı binilen ücretlerde herhangi bir artış ya da düzenleme yapmadan sadece kartlı kullanıma yeniden geçişin sağlanması amacıyla paralı binişlere 1,5 TL fark getirdik.  Vatandaşlarımız kolaylıkla çıkartacakları kart ya da mevcut olan kartlarına yükleme yapmak suretiyle aynı ücretle seyahat edebilir. En son yapılan ücret düzenlemesinde de akaryakıt fiyatları zaten bu seviyelerdeydi, sonraki süreçteki akaryakıt artışlarında herhangi bir ücret düzenlemesi yapılmadı. Şuan da toplu taşıma araçlarının hasılatlarının yüzde 70-80’i akaryakıta gitmektedir. Bununda vatandaşlarımız tarafından bilinmesini istiyorum” dedi.
 

Yorumlar (6)
muhammed 2 ay önce
mazot 30 TL iken zam yaptınız 4,5 tl den 7,5 tl ye çıkarttınız. vatandaş ağzını açmadı. şimdi mazot 22 TL. kartsız biniş 7,5 tl de kalsın kartlı 6 tl ye insin. neden mazot inince indirim yerine zam yapıyorsunuz. hayırdır derler adama.
isyan 2 ay önce
madem benzine çok zam geldi diye fiyatlar artıyor o zaman neden elektrikli otobüslerin sefer sayıları artmıyor, 20 tane elekrtikli aldık diyo boy boy foto astılar, neden ring şeklinde onlar kullanılmıyor. yerel seçimler zamanı çıkıp oy isteyecekler, yapılanları umarım vatandaşlar da unutmaz.
Metin 2 ay önce
Bir buçuk lira fazla veriyoruz.Bu zam değil mi?Bizim aklımızla alay ediyorsunuz.
a.g 2 ay önce
yetmez yetmez 15 tl yapın bizlere müstahaktır bu
faik 2 ay önce
4 gün önce bindiğimde 9 tl ödedim yeni gelen zam değil adamlar çoktan uygulamaya sokmuş siz haberde geç kalmışssınız.
dadaş ali 2 ay önce
ucuz işte daha ne istiyonuz.
16
açık