MANİSA’DA CUMA NAMAZI ÖNCESİ ŞÜKÜR İÇİN KURBAN KESİLDİ

Manisa'da korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 itibariyle cemaatle namaz kılınmasına kapatılan camiler, kesilen hayvanlarla yeniden ibadete açılırken, ilk cuma namazı camilerin bahçelerinde kılınacak.

GENEL 29.05.2020, 12:51 29.05.2020, 14:03
MANİSA’DA CUMA NAMAZI ÖNCESİ ŞÜKÜR İÇİN KURBAN KESİLDİ

Ersan Erdoğan - Aykut Yeniçağ
MANİSA (İHA) - 
Manisa'da korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 16 Mart’ta ibadete kapatılan camiler, bugün kademeli olarak yeniden açılıyor. Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde, Manisa Müftüsü Mustafa Soykök’ün yaptığı duanın ardından tekbirler eşliğinde şükür için hayvan kesildi.
Ardından Manisa Valisi Ahmet Deniz ve beraberindekiler tarafından camide incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından kısa bir açıklama yapan Vali Deniz, vatandaşlara uyarıda bulunmayı ihmal etmedi. Vali Deniz, “Yaklaşık 2 buçuk ay oldu. 16 Mart itibariyle korona virüs tedbirleri kapsamında camilerimizle cemaatle namaz kılınması yasaklanmıştı. Şükürler olsun bugün Cuma namazı ile başlayacağız. Tabi bugün cuma namazımızı camimizin içerisinde kılmayacağız. Kaymakamlıklarımızın belirlediği açık alanlarda sosyal mesafeye uyarak kılmaya devam edeceğiz. Rabbimize şükürler olsun. Gerçekten dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Dünyayı sarsan bir tehditten bahsediyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam biraz daha sabredelim istiyoruz. Özellikle vatandaşlarımız lütfen seccadelerini yanlarında getirsinler. Mutlaka maske takılacak. Çünkü maskesi olmayan ve yanında seccadesini getirmeyeni müsaade edilmeyecek. Hijyenik şartlara uyarak bu cumayı inşallah hep beraber özlediğimiz cuma namazını huşu içerisinde, dualarla kılacağız. İl genelinde tüm tedbirleri aldık. Sosyal mesafe çizimlerine uygun bir şekilde namazımızı eda edeceğiz” diye konuştu.
Öte yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından camilerin bahçesi ve namaz kılınması için belirlenen yerler dezenfekte edildi.
Şehzadeler ilçesi tarihi Hatuniye Camisi’ndeki programa Manisa Valisi Ahmet Deniz, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök katıldı.

Yorumlar (6)
Ahmet Can 3 ay önce
Şükürler olsun Camilerimiz açılmaya başlandı. Namazlar kılınıyor. Namaz kılanlar sevap kazanacak da o kuzunun ne kabahati var ? O niye can veriyor, boğazlanıyor. Kaç para ise o kuzu o parayı dağıtın bir kaç fakire. Namaz kılmak için kan akıtmak niye ?
Zuzu 3 ay önce
Bu neyin sukuru ? Daha tehlike bitmiş değil....Kabe bile belki bu sene acilmayabilir.
Dereyi görmeden paçaları sivamislar! Tüm dünyada 0 ölüm ve 0 vakka çıkarsa ancak o zaman şükür ederiz.Kurban konusuna gelince Allah kabul etsin ama bence onun yerine şükür namazı kilinabilirdi.
Ahmet Kar 3 ay önce
Kurban Kurban Bayramı'nda kesilen hayvana denir,haricinde kesilen kasaptan aldığın ete kurbanlık ettenmi ver diyorsun.
Ahmet Kar 3 ay önce
Nasıl olsa parasını diyanetin topladığı bizlerden toplanan paralar ile alınma,kendi ceplerinden çıksa tavuk bile kesmezler,dinimizi şov dinine döndürduler,Allah kinadiginiz bir şeyi hayatta mutlak gösterir öyle böyle,CHP camiileri kapattı yaygaralari yapan akp liglerin düştüğü duruma bakın,namaz kılanlar için yeryüzü her yer mescid,yeterki kıl.
Manisalı 3 ay önce
Hayvan değil kurban kesildi. Tabi aradaki farkı anlamak sizler için zor.
.... 3 ay önce
başlığınız biraz yanlış gibi geldi bana hayvan kesildi yerine kurban kesildi demeniz daha uygun olmaz mı
25
açık