MANİSA VALİLİĞİ UYARDI! GİRİŞLER YASAK

banner297

Manisa Valiliği'nden yapılan açıklamada: "Ormanlık alanlarda ve tarım alanları yakınlarında her türlü yanıcı, kıvılcım oluşturabilecek işlemler yapılması kesinlikle yasaktır" denildi.

Genel 21.07.2022, 17:08 21.07.2022, 17:17
MANİSA VALİLİĞİ UYARDI! GİRİŞLER YASAK

Yapılan açıklama şöyle: 

Son zamanlarda ülkemiz genelinde orman yangınlarının arttığı gözlenmekte olup son günlerde de orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan yüksek sıcaklık, aşırı rüzgâr, düşük nem olumsuz hava şartları oluştuğu görülmektedir.
Bu sebeple ilimiz dâhilinde bulunan ormanlık alanlarda oluşabilecek yangınları önlemek amacıyla 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi kanununun 9. ve 66. Maddeleri gereğince alınan kararlar doğrultusunda;
İlimiz dahilinde bulunan ormanlık alanlara görevli olanlar dışında girişler,
Mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda piknik yapılması,
Ormanlık alanlar ve tarım alanları yakınlarında her türlü yanıcı, kıvılcım oluşturabilecek işlemler yapılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıca; sportif, tarımsal ve diğer faaliyetler için ormana girmek durumunda olanların Orman İşletme Şefliklerinden izin alması ve ormanda bulunacakları süre zarfında alınan bu izin belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Belirtilen faaliyetlerde bulunacak kişilerin Orman İşletme Şefliklerine en az 72 saat önceden başvuruda bulunacaklar, Orman İşletme Şeflikleri ise bu başvuruları değerlendirerek en geç 48 saat içerisinde olumlu/olumsuz şekilde ilgilisine cevap verecektir.
Alınan kararlar neticesinde vatandaşlarımızın yangına sebebiyet verebilecek durumlara karşı dikkatli olmaları, alınan kararlara uymaları, karar ve önlemlerin uygulanmasına karşı çıkan, zorluk gösteren ve uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunun ilgili maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Yorumlar (0)