MANİSA'DAN VAZGEÇEN VOLKSWAGEN’E İLK MİSİLLEME

banner297

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Alman Volkswagen, siyasi nedenlerle Türkiye'de fabrika kurmaktan vazgeçmişti. Bu kararın üzerine Cumhurbaşkanlığı birçok kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılan başta Passat modeli olmak üzere Audi araçların değiştirilmesi için bakanlıklara uyarı yaptığı öne sürüldü.

Genel 26.01.2021, 16:06
MANİSA'DAN VAZGEÇEN VOLKSWAGEN’E İLK MİSİLLEME

Volkswagen, 2020 yılı içinde Manisa'da fabrika kurmak için çalışma başlattı. Ancak bu fikirden önce pandemi nedeniyle daha sonra ise Türkiye'deki ‘siyasi' durum nedeniyle vazgeçildi. Volkswagen yöneticisi Herbert Diess, Türkiye'de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin ülkemizdeki siyasi durum olduğunu açıkladı. Manisa'da geçen yıl inşasına başlaması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiteye sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam etmesi öngörülüyordu.
Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Volkswagen'in fabrikadan ‘siyasi' nedenle geri adım atmasına hükümet kayıtsız kalmadı. Cumhurbaşkanlığı, bazı bakanlıklara Passat başta olmak üzere Audi'ye ait araçların makam arabası olarak kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu. Alman malı makam araçlarının peyderpey değiştirilmesi istendi. Kamuda kullanılacak yeni araçlar için marka önerisi yapıldı. Renault'a öncelik verilmesi ayrıca Ford ve Toyota marka araçların da kamuda kiralanması istendi. Üst model kiralamalarda Renault Talisman ve Ford Mondeo modellerin tercih edileceği öğrenildi.
Türkiye'de kamuda halen 115 bin makam aracı bulunuyor. Bu rakam Fransa'da 65 bin, İtalya'da ise 29 bin. Sadece 2019 yılında kamunun taşıt kirası için devletin kasasından 537 milyon 706 bin TL para çıkmıştı. Türkiye bu alanda dünya lideri.

Yorumlar (6)
Manisalı 1 ay önce
Alaman vosvogenini protesto edecekmişiz!!! Nasıl yapıcekmişiz!!! Reno alcekmişiz!!! reno kimin malı!!! Fransızın!!!!!! daha geçen fransız mallarını boykot edelim diyen kimdi yahu!!! hani şu cezayir de soykırım yapan, ermenistana açık destek veren, eeööyyy sarkozy fransasının renosunu binecekmişiz!!! peki eldeki vosvos ve audi ler neolcek!!! yok parasına birilerine mi satılacak, garajlarda çürümeye mi bırakılacak!!! Bir valinin 2018 de kokakola yı boykot ederken fanta(aynı fabrikanın ürünü) içmesi gibi hazin ve trajikomik ülkem benim!!!
Huysuz 1 ay önce
Sanki bu durum çok umrunda yatırımcın
Oktay 1 ay önce
MaşAllah çok zengin ülkeyiz ya 115 bin makam aracımız varmış hep diyorum bizde devlet millete değil millet devlet çalışanlarına hizmet ediyor
AHMET 1 ay önce
Ekim ayında Fransız mallarına boykot çağrısı yapılmıştır şimdi renaulta öncelik verilmesi intéressant
karaköylü 1 ay önce
büyük posta koymuşuz yandı volkswagen:))
Şaşkın 1 ay önce
Peki wolksvagen in bundan haberi varmı. Zannımca batacakları için pişman olmuşlardır
3
açık