'Manisa-Ankara arası 2024'te 3 saate iniyor'

banner297

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Türkiye’nin ulaştırma alanındaki en büyük projelerinden biri olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) için 2023 Yılı Yatırım Programı'nda 13 milyar TL bütçe ayrıldığını belirterek, Manisa-Ankara arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek yatırımın 2024’te hizmete gireceğini söyledi.

Genel 19.01.2023, 13:35
'Manisa-Ankara arası 2024'te 3 saate iniyor'

MANİSA (İHA) - AK Parti'li Baybatur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2023 Yılı Yatırım Programı'nda, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi için 13 milyar TL bütçe ayrıldığını ifade etti. Proje hakkında bilgi veren Baybatur, "2012 yılında yapımına başlanan Ankara (Polatlı)-İzmir (Menemen) arasındaki 624 kilometrelik Yüksek Hızlı Tren (YHT) güzergahı, 508 kilometre uzunluğundaki kesimin tamamlanmasıyla bitirilmiş olacak. Afyonkarahisar Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa Salihli, Manisa Turgutlu, Manisa olmak üzere 6 yeni istasyona sahip olacak Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nde, 41 bin metrelik 49 tünel ve 23 bin 100 metrelik 56 viyadük yer alıyor. Projede Afyonkarahisar-İzmir arasında altyapı işlerinin yüzde 52,4'ü tamamlandı. Hattın inşaatında 71,97 metreküpü tamamlanan toplam 115,8 milyon metreküp kazı yapılacak. Söz konusu hattaki toplam 47,9 milyon metreküplük dolgunun da 11,40 milyon metreküpü bitirildi. Ankara-İzmir arası otobüs yolculuğu süreleri güzergâha, sefere ve mola sayısına göre değişiklik gösterse de 7 saat 55 dakika ile 9 saat arasında tamamlanıyor. Söz konusu mesafe mevcut demiryolu hattı ile 14 saatte kat ediliyor. YHT Projesi çerçevesindeki tüm kesimler tamamlandığında ise İzmir-Ankara arasındaki mesafe 824 kilometreden 624 kilometreye, seyahat süresi de İzmir-Ankara arası 3 saat 30 dakikaya, Manisa-Ankara arası 3 saate iniyor" dedi.

"2024’te hizmete girecek"
Hız ile konforu birleştiren yatırıma ilişkin konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa-Ankara arsındaki seyahat süresini 3 saate indirecek mega yatırımın 2024’te hizmete gireceğini duyurdu. 'Türkiye Yüzyılı’na yaraşır devasa bir hizmeti Manisalılarla buluşturacak olmanın sevinci ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Baybatur, 2009 yılından itibaren inşa edilen hızlı tren hatları ile birlikte, bu teknolojiyi kullanan dünyada 10’ncu, Avrupa’da 6’ncı ülke konumuna yükselen Türkiye’de artık yepyeni bir dönemin başladığını söyledi. Saatte 250 kilometre hız yapılması hedeflenen hatta, elektrikli ve sinyalli yüksek hızlı trenler işletileceğini kaydeden Baybatur, “Ankara-İzmir koridorunda yıllık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşınması öngörülen demiryolunun hizmete girmesiyle Manisa’nın yük ve yolcu taşımacılığında çığır açılacaktır” dedi.
Hattın tamamlanmasıyla Manisa’dan Ankara, İzmir, İstanbul, Konya, Eskişehir, Afyon, Uşak, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas güzergahlarında yüksek hızlı tren ile seyahat imkanına kavuşulmuş olacak.
(ÖND-Y)

Yorumlar (4)
Manisalı 2 hafta önce
Süte alarm takılmış, peynir dilimle satılıyor, çocuklar et'in ne olduğunu unutacaklar, kirayı 6500 istiyor ev sahibi... sen ne diyorsun?
Tarzanlar 2 hafta önce
Ekonominin bu hale gelmesinin sebebi mevcut iktidardır, bunu Erdoğan kendisi de söyledi. Peki nasıl bu hale geldi? Aslında hepimizin gözü önünde olmadı mı? Devletin gelirleri har vurup harman savuruldu. Rantçılar mı ararsın, devletten araziyi 3 e alıp, geri devlete 5 e satanmı ararsın, gecenin bir saatinde merkez bankasından ucuz döviz çıkaran mı ararsın, ziraat bankasından devasa kredi çekip ödemeyen yandaş mı ararsın... bunların arşivleri tutuldu, yüz binlerce milyonlarca usulsüzlük yolsuzluk. Tabi hep cukka olmaz biraz kandırma görüntüsü olacak ama o gösteriş görüntüsünü verirken de sömürüldü ülke, yol köprü, osmanlı selçuklu mimarisi çarşılar plazalar avm ler vs. Millet betona asfalta bakıp 'çalışıyorlar' izlenimi edinsin diye ama 3 liralık betonu 5 liraya, 10 liralık tüneli 50 liraya yapıldığını ahaber ve atv izleyen vatandaş göremedi. Örneğin Sabuncu beli tüneli kaç defa ihale edildi, kaç defa göçtü, kaç müteahhit kaçtı? sadece o mu? Ilgaz 15 temmuz istiklal tüneli ne şatafatla açıldı, 6 yılda hasar aldı, tadilat bedeli yapım bedeline yakın 143 trilyon. Gelelim inkarınıza, burda link atsam yayınlanmaz, yazın googla ''süte alarm takıldı'' diye belki gerçekleri görürsünüz. Bırak sütü, çocuk bezine mamasına takılmıyormu? Bumu sizin çağ atlattığınız milli iktidar? Peynirin dilimle satıldığını markete giden herkes görmüştür. zaten 200 tl olan peyniri kilo ile alacak herkes sizin gibi tuzu kuru mu? sırtını biryerlere yaslayıp avanta alıyor mu? Evet günümüz yaşlı amcaların meşhur cehaletini de dillendirmişsin ''çıkar telefonu''! Bak geçenlerde gençler artık sinirlenip amcaya telefonu yerleştirmeye kalktılar, sakın sokakda filan o sözü söyleme, karnını doyuramayan gençlerimiz aynısını yapmaya kalkmasın. Afrika çöllerinde vahşilerde bile akıllı telefon olduğunu artık öğrenin. 2-3 bin liralık telefon ile eft, okul dersleri, yemek, alışveriş, e devlet, navigasyon, haberleşme vs yapıldığını, günümüzdew bunların ''TEMEL ihtiyaç' olduğunu artık kabul edin, etmediğiniz için de böyle 'çıkar telefonu' dediğiniz gençler sizi bir örümcek beyin olarak görecekler ve oy alamayacaksınız. Oy alamayınca da, koltuklar rantlar yandaşlık şakşakçılık herşeyiniz elinizden gidecek. Anlatabildik mi?
orjinalmanisalı 2 hafta önce
süte alarmı nerde taktılar ? dilimle peynir alan kim var ? et ve kira konusunda haklısın. Şimdi hayat pahalı diye teknolijden geri mi kalalım güzel kardeşim atla mı gidelim ankaraya ? dilimle peynir alan var diyorsun ya o insanların cebinde cep telefonu kaç para ? o zaman telefonda almasınlar teknolojiden uzak dursunlar
Alaşehirli 2 hafta önce
Manisalı haklısında, tek suçlu Devlet değil. belki serpme kahvaltılarda çok yedik israf ettik bu günde ceremesini çekiyoruz. Üretmeden zenginliğin sefasını sürenler bir gün mutlaka cefasına denk geliyorlar. Millet olarak hızlı girdik hava civaya lüks jipler tatiller havalar pozlar derken patladık. sürdürebilir bir zenginlik nedir hala bilmiyoruz. Göcebe bir kültürden geldiğimizden aynı çingeneler gibi bulduğumuz an savuruyor sonrası elde yok avuçda yok. nasıl yapalım derseniz önce gelir gider dengesi ve tasarruf etmeyi bilmemiz ve her şeyi yerli yerinde tasarruf etmemiz lazım. sıfır araba merakı nerde duruyor seviye olarak dünya şampiyonu oluruz. kimse alta bükmüyor . cep telefonu da aynı. ha diyeceksinki yoksulluk la bunun ne alakası var süt de peynirde alamayan millet olduk. inanın çook alakası var. bizde toplumsal bir kültür olmuş yada felsefe yoksulunda eline üç kuruş ver bir gün sonra oda har vurup harman savurmuştur.
zaten bu fikir ve zihniyet yoksulluğa götürür toplumu.
Manisa Türkiyenin en zengin ili olması gerekirken
neden bankadan ve krediden bir türlü kurtulamıyoruz. sürekli borç ve faizle iştigal ediyoruz.
sebebe toplumsal alışkanlığımıza bir türlü değiştiremiyoruz. bu kadar verimli ve zengin memlektte bankaya muhtaç oluyoruz.
süt fiyatları yada hayvansal ürünler bu gün pahalı olabilir yarın ise dengeye gelir ve ucuzlar hem maliyet enflasyonu çözülür hem arz talep dengesi oluşur fiyatta normalleşir.
lakin toplumun kazancını yönetmeyi bilmemesi çözülemedikten sonra benze sorunlar yine dönüp dolaşıp bizi bulur.
Para kazanmaktan daha önemlisi onu tüketmektir. doğru ve yerinde.

Son sözüm elimizdekilerin kıymetini bilmek en büyük zenginliktir.