Mahmut Özer: Meslek liselerimize ekmek fabrikası kuracağız

banner297

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Konya'da yaptığı konuşmasında "81 ilde 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günde 1 milyon ekmek üretilecek" dedi.

Genel 26.06.2022, 21:23
Mahmut Özer: Meslek liselerimize ekmek fabrikası kuracağız

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Konya'daki Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada meslek liseleriyle ilgili bir müjde verdi.

Son zamanlarda ekmekle ilgili çok fazla spekülasyonların başladığına dikkat çeken Özer, Türkiye'de 81 ilde 100 noktadaki meslek liselerine ekmek fabrikası kurulacağını duyurdu.

"Meslek liselerinde günde 1 milyon ekmek üretilecek"

Liselere kurulan fabrikada günlük 1 milyon ekmek üretileceğini belirten Özer, vatandaşların da düşük fiyatlı ekmekle buluşacağını söyledi:

"Ülkemizdeki 15 okulda ekmek fabrikası kurduk. Şu anda 250 bin günlük ekmek üretim kapasitesine ulaştık. Geçen hafta Gaziantep'te günlük 50 bin ekmek üretim protokolü imzaladık. Buradan ilk defa açıklıyorum.

"Vatandaşlarımızı düşük fiyatlı ekmekle buluşturacağız"

Türkiye'de 81 ilde 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde vatandaşlarımızı düşük fiyatlı ekmekle buluşturacağız."

"Yeni bir tarım hikayesi yaşatacağız"

Türkiye'nin geleceği adına çok kritik olan tarımla ilgili bir hareketi başlatmak üzere bir araya geldiklerini de söyleyen Özer,  bu hareketle yeni bir tarım hikayesini ülkeye yaşatacaklarını ifade etti.

Özer, "Aslında Türkiye'nin mesleki eğitimle ilgili bir sorunu yoktu ama dünyada olup da Türkiye'de olmayan bir süreç yaşandı. Avrupa'ya bakın, Uzak Doğu'ya bakın. Mesleki eğitim, özel sektör tarafından devralınmaya başlandı. Ama Türkiye'de özel sektör maalesef mesleki eğitimi üzerine almak, ona katkıda bulunmak istemedi." diye konuştu.

"Türkiye'de tarım alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştireceğiz"

Özer, yıllarca aşağılanan meslek lisesi öğrencilerinin kara gün dostu olduklarını, tarımda da kara gün dostu olacaklarını belirtti.

Meslek liselerinin, 28 Şubat sürecinin mimarlarına inat patent, marka tasarımı, ihracat ve ülkesinin dertlerini düşündüğünü dile getiren Özer, "Türkiye'de tarım alanında eğitim veren 123 meslek lisemizi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yönetiyoruz. Yine bu iş birliği kapsamında, 23 tane daha tarım alanında meslek lisesini 2022-2023 yılında aktif hale getireceğiz. Dolayısıyla tüm Türkiye'de tarım alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını birlikte yetiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ise mesleki eğitimin tüm faaliyet alanlarında şart olduğunu belirterek, yaklaşık 24 yıl önce kesintiye uğrayan, 28 Şubat'ın karanlık günlerinde baltalanan mesleki eğitimin, iki bakanlığın yapacağı yüksek katkıyla değerini bulacağını dile getirdi.

Çalıştayda, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında, "Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü"nün imza töreni gerçekleştirildi.

Öte yandan, 28 Haziran'a kadar sürecek olan çalıştayda, "Tarım Eğitimini Odağına Alacak Şekilde Üretim Yönetimi", "Tarımda Kaynak Kullanım Etkinliği", "Tarımda Teknolojik Dönüşüm", "Tarımsal Mesleki Eğitim", "Tarımda İşgücü Kullanımı ve İstihdam Politikaları" ana başlıklarının yer aldığı konular görüşülerek raporlanacak.

Bakan Özer, daha sonra Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı'nı ziyaret etti.

Yorumlar (1)
Ozan Arif 2 ay önce
Şimdi bu sözler kafa bulma mı, cehalet mi, algı mı? Ekmek fiyatını Fırıncı mı pahalandırdı?!?!?! İktidarın ilk yılları, hiç unutmam; ''Küçük çiftçiyi kaldıracağız, sanayileşeceğiz...'' sözlerini. Sanki ülkede büyük çiftçi ve alt yapısı var. Sanki gerçek manada yerli ve milli 'stratejik ürün' üreten sanayi var. Köylüyü kırsaldan alıp kentlere getirdiler, yabancıların fason fabrikalarında asgari ücretle köle yaptılar. Tek ücret kentte yetmediği için kadınlarda fabrikalara girdi, Türk aile yapısı işte bu noktada ayrıca tv lerde ki yozlaştırıcı yayınlarla yerle bir oldu. Kentlerin eski plansız altyapısı bu nüfus artışını kaldıramadı. Sorunlar zincirleme gelişti. Sonra bu zihniyet yine yanıldığını anladı ''Köye dönüş projeleri'' başlattı, geçmiş olsun, kim nasıl dönecek köyüne? kimi arazilerini sattı, köydeki evler bakımsızlıktan yıkıldı, kentte doğan çocuklar nasıl köye uyum sağlayacak? Bir popülist politika daha topluma vurduğu darbe ile tarihimizde yerini aldı. Neyse konumuza dönelim; Köylü kalmadığı için Tarım ve Hayvancılık da darbe aldı, günümüzde tahıl ve et ithal geliyor, ne olduğu belli değil, doğal mı, genetik mi, suni mi, zararlı mı??? Buğdayın yok buğdayın, ne fırıncısı ne okulu ! İthal Buğday ile değirmen döner mi? Yabancı çiftçi, yabancı gümrük, ithalatçı... fiyatları sivriltecek, Türk Milletine doğru pozisyon alacak, sen ''okulda fırın açıyoruz, ucuza ekmek çıkacak!'' diye kimi avutacaksınız? Kendinizi mi, Milleti mi avutacaksınız? Bırakın artık algıyı, uçurumun kenarındayız, araba uçurumdan hepimiz ile birlikte uçmak üzere, ''biz yapamadık'' deyin, hatayı kabul etmek de erdemdir...
40
açık