KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDEMELERİ BUGÜN BAŞLADI

Corona virüsten dolayı nisan ayında kapalı kalan işyerlerinde çalışanların kısa çalışma ödenekleri bugün dağıtılacak. Bu sabah çalışanlara ilk mesaj geldi. Ödemeler PTT üzerinden ya da kişinin e-devlette tanımladığı şahıs hesabına aktarılacak.

GENEL 05.05.2020, 10:32 05.05.2020, 10:42
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDEMELERİ BUGÜN BAŞLADI

Mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak daha önce almamış olanlar da mart ayı ödeneklerini nisan ayıyla birlikte alacaklar. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ise cuma günü nakdi ücret desteği ödenecek. Peki kim ne kadar kısa çalışma ödeneği alabilecek? İşte yanıtı...

Kısa Çalışma Ödeneği’nde nisan ayı ödemeleri başvurulara göre bugün yapılacak.

Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara verilecek günlük 39 TL'lik nakdi ücret desteği ise 8 Mayıs Cuma günü ödenecek.

Kısa çalışma ödeneğinin bugün gün içinde hesaplara yatırılması bekleniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI NELER?

Kısa Çalışma Ödeneği’ni hak edebilmek için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında işverinin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak.

3,2 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN BAŞVURULDU

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı son rakama göre kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 300 bin firma, 3,2 milyon çalışan için başvurdu. Kısa çalışma ödeneği başvuruyu takiben üretimin durduğu 8. günden itibaren ödeniyor. Mayıs ayında çalışılmayan günler için kısa çalışma ödeneği 5 Haziran tarihinde ödenecek.

Bu sabah çalışanlara ilk mesaj geldi. Ödemeler PTT üzerinden ya da kişinin e-devlette tanımladığı şahıs hesabına aktarılacak. Bunun sağlanması için e-devlette hesap tanımlaması yapılması durumunda PTT'ye gitmeye gerek kalmayacak. 

İŞTE YAPILACAK İŞLEM

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu