banner299

banner298

Güneş yanıkları çiftçiye, tüccara ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdi

banner297

Manisa başta olmak üzere ülkemizde bağcılığın yapıldığı bölgelerde aşırı sıcaklar bağlarda güneş yanıklarının oluşmasına neden oluyor. Oluşan güneş yanıkları çiftçiye, tüccara ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdi. TARSİM yeni dönemde güneş yanıklarını isteğe bağlı olarak sigorta kapsamına aldı. Manisa Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, güneş yanıklarının TARSİM kapsamına alınmasının çiftçiler açısından çok önemli olduğunu belirtti, emeği geçenlere teşekkür etti. Okur, sergide kurutulan üzümün de sigorta kapsamına alınmasını istedi. 

Genel 12.01.2021, 11:03
Güneş yanıkları çiftçiye, tüccara ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdi
banner388

Başkan Okur, “Herkes ziraat odaları ne yapıyor diyor. İşte bunları yapıyor. Buradan Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’a teşekkür ediyorum. Çünkü bu konuda çok emeği geçti. Hatta bizim yönetim kurulumuzdan bir arkadaşımız Tarsim Yönetim Kurulunda. Biz buradan isteklerimizi genel merkeze iletiyoruz. Genel Başkanımızda her konuyu tek tek irdeleyerek gerekli mercilere başvuru yapıyor. Geçmiş yıllarda ilçemizde güneş yanığı konusunda çok muzdarip oluyorduk. İlçemiz bu konuda aşırı sıcaklar neticesinde çoklu verim kaybına sebep oldu. Bu hem çiftçimiz için, hem tüccarımız için, hem de ülke ekonomisine çok büyük zararlar verdi. Biz bunu geçmiş yıllarda dillendirdiğimizde sağ olsun gerekli merciler el attılar. Buradan Tarsim Bölge Müdürlüğüne de çok teşekkür ediyorum. Bu konuyu onlarda yukarıya ilettiler. Bunun neticesinde şu anda güneş yanıkları belirli kapsam altında Tarsim sigortaları içine alındı” dedi. 


Araçlarda trafik mali zorunluluk sigortası ve kasko sigortasının bulunduğunu ifade eden Okur, “Biz diyoruz ki Tarsim, trafik poliçesinin mali sorumluluk olan kısmını normal Tarsim sigortasını normalini yapalım. Artı biz kurutmalık üzüm yapan bir ilçeyiz. 40 bin ton kurutmalık üzüm yapan bir ilçeyiz. Tarsim poliçelerine ek bir poliçe ilave edelim, ek bir para ilave edelim. Sergide yani kurutma sezonunda üzüm serdiğimiz sergileri de sigorta kapsamı altına alınsın. Tarsim sadece asmanın üzerindeki üzümlere prim ödemek şartıyla destek veriyor. Ama biz diyoruz ki biz kurutmalığız. Şimdi biz üzümü kestik, serdik sergiye. Bir yağmur yağsa, bir tufan olsa, bir afet olsa geçmiş yıllarda oldu. Üzümlerimizi dere yataklarından topladık. Olmaz mı olur. Bun TARSİM sigortalarına kurutmalık üzümün de kapsam içine alınmasını talep ediyoruz. İnşallah bu dileklerimiz yerine gelir. Güneş yanığı nasıl ilk zamanlarda insanlara olmaz, ters tepki yaratır gibi söylendiyse de şimdi devlet büyüklerimizden Allah razı olsun hepsi bu işe el attı. TARSİM sigorta kapsamına aldırdılar. Hepsine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
17
açık