Gölmarmara Belediye Başkanı Öz, Gördes Barajı'nın tasarruflu kullanılmasını istedi

banner297

Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz, İzmir Büyükşehir Belediyesini, Gördes Barajı’ndaki suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı.

Genel 04.05.2021, 19:30
Gölmarmara Belediye Başkanı Öz, Gördes Barajı'nın tasarruflu kullanılmasını istedi

MANİSA (AA) - Kamil Öz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Devlet Su İşlerinin İzmir'in içme suyu sorununu çözme adına yaptığı yatırımla hizmet sunduğu Gördes Barajı'nın, İzmir Büyükşehir Belediyesince "siyasi tartışmalara" konu edildiğini savundu.

Gördes Barajı'ndan İzmir'e her gün 169 bin litre su gittiğini kaydeden Öz, şöyle dedi:

"Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi Gördes Barajı'ndan, Tahtalı Barajı'na göre daha fazla su çekiyor. Gördes Barajı geçen seneye göre daha az yağış aldı. Doluluk oranı geçen yıla göre daha düşük. Kıyı kesimler yağışı çok yoğun aldı, iç kesimler çok yağış almadı. Gördes Barajı iç kesimlerden besleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesine su temin eden Tahtalı, Balçova, Seferihisar barajlarının doluluk oranları çok fazla, Gördes'in seviyesi ise düşük. Niye en düşük seviyeye sahip baraja bu kadar yükleniyorsunuz? Saniyede 2 metreküp çekiyorsunuz, 1 metreküp çekseniz de diğer baraj ve kuyularınızdan da faydalansanız... Bu suya hem İzmirlilerin hem de buradaki çiftçilerimizin ihtiyacı var. Herkes bu suyu tasarruflu kullanmalı."

Yorumlar (1)
seyfi 6 ay önce
Barajın yanlış konumu yüzünden kaçan suyun hesabını da bir zahmet yapıverin.
15
açık