ESKİ VALİNİN ÇİZDİĞİ KARİKATÜR EFSANE OLDU

banner297

Manisa’nın sevilen ve unutulmayan valilerinden Refik Arslan Öztürk, 14 Kasım 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Manisa Birlik Genel Başkanı Mustafa Pala, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yaptığı çalışmayla, Manisa eski valisi Refik Arslan Öztürk’ün Gediz Dergisi’ne çizdiği karikatürü çoğaltarak kentte dağıtımına başladı. 

Genel 19.01.2021, 11:06
ESKİ VALİNİN ÇİZDİĞİ KARİKATÜR EFSANE OLDU

Manisa Birlik Genel Başkanı Mustafa Pala yaptığı açıklamada, “Sade bir yurttaş gibi yaşamayı seven, tasarruf denildiğinde aklıma ilk gelen iyi bir insan, saygın bir devlet valisi Refik Arslan Öztürk, Manisa’da izler ve unutamayacağımız anılar bırakıp ayrıldı aramızdan. Ancak, Sayın Öztürk gibi insanların adları ve anıları hep gönüllerde yaşamaya devam eder. Değerli valimizi ben Manisa’da valilik yaptığı dönemde tanıdım ve Manisa’ya vali olarak atanması, Manisa ve Manisalılar için, özellikle kültür ve sanata ilgi duyanlar için şans olmuştu. Manisa’da önce kırsal, sonra kentsel kooperatifçilik yapan, kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığım Manisa Kültür Sanat Kurumu ile yayınlar çıkaran, etkinlikler düzenleyen, soran, sorgulayan, araştıran, katılan, etkin bir yurttaş olmaya çalıştığım için, Manisa valileri ile hep ortak çalışmalar içinde olmaya çalıştım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, benim Manisa’da bulunduğum dönemdeki valiler arasında, ziyaret edip düşüncelerimi paylaşabildiğim, iz bırakan valiler içinde, Sayın Refik Arslan Öztürk’ün ayrı bir yeri var. Sayın Öztürk’ü naifliği, babacan tavırları, sanatçı kişiliği, tasarrufçu yönü ve devletine bağlılığı ile anımsıyoruz” dedi.
MANİSA’NIN HER YERİNDE VALİ ÖZTÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ KARİKATÜR OLACAK
Mustafa Pala son olarak şu ifadeleri kullandı, “Kentlere, valiler gelir, valiler gider. Kimisi için ‘iyi oldu geldi’ diyenler, kimileri için de ‘iyi oldu gitti’ denilenler, unutulanlar olduğu gibi, ardından iyi konuşulanlar, anıları sürekli anlatılanlar olur. Sayın Refik Arslan Öztürk hiç unutamayacağımız valiler arasında olacak, adı ve anısı hep yaşayacaktır. Değerli valimizin kardeşi gazeteci Saygı Öztürk, ‘İki ağabeyim valilik görevlerinde bulundu. İkisinin de görev yaptığı illere kardeşleri olarak bizler hiç gitmedik. Çünkü otobüsle gidince demesinler ki, ‘Vali, kardeşini garajlardan devlete ait makam aracıyla aldırdı’ diye. Onlara en küçük laf-söz gelmemesi, her zaman önceliğimiz oldu.” diyor. Kardeşlerin birisi değil ki, hepsi de duyarlı. Ben Sayın Valimiz Öztürk’ün Ankara’ya uçak yerine otobüsle gittiğini, tatillerde devlet aracını değil, dolmuş ve otobüsleri kullandığını bilenlerdenim. Sevgili Valim ’Arkadaşım’ Refik Arslan Öztürk, hani bizim Gediz dergimiz için sigara bağımlılığını anlatan bir karikatür çizmiştiniz ya, biz onu, üstüne de bir fotoğrafınızı ekleyip Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak çoğalttık. Manisa’da dağıtıyoruz. Her ofiste sizin gülümseyen yüzünüzü ve usta çizgilerinizi görüyorlar, sizi anımsıyorlar. Devlet adamıydı. Tasarrufa önem verirdi diyorlar. Her şeyde tasarruf olur, bir tek, Sayın Refik Arslan Öztürk ve onun gibi insanını, devletini sevenlere sevgide ve saygıda tasarruf olmaz.”

Yorumlar (0)
8
açık