ERYILMAZ: “PANDEMİYİ BAHANE EDİP MESİR FESTİVALİNİ RAFA KALDIRDILAR”  

banner297

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, bu yıl da iptal edilen Geleneksel Mesir Macunu Festivali ile ilgili açıklama yaptı. Kentin en büyük renklerinden biri olan Mesir Macunu Festivali’nin yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Eryılmaz, “Pandemiyi bahane ederek Mesir Festivali’ni rafa kaldırmaya çalışıyorlar. Eğer paranız yoksa IBAN gönderin, Manisalılar para atsın. Ne de olsa yapmanız gereken her şey için vatandaşa IBAN atmaya alıştınız” dedi.

Genel 07.04.2022, 13:07 07.04.2022, 13:27
ERYILMAZ: “PANDEMİYİ BAHANE EDİP MESİR FESTİVALİNİ RAFA KALDIRDILAR”  

En son olarak 479. Düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 2020 ve 2021 yılında Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilmişti. Festivalimn, 2022 yılında da düzenlenmeyeceği açıklandı.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Manisa’da Mesir Komitesi üyelerinin pandemiyi bahane ederek Mesir Festivali’ni yapmak istemediklerini söyleyerek, “Manisa’nın kadim geleneği olan Mesir Festivali’nin yapılmamasının tek nedeni ekonomiktir” dedi.

MESİR FESTİVALİ’NİN İPTAL EDİLMESİNİN TEK NEDENİ EKONOMİK”

Başkan Eryılmaz açıklamasında, “2019 yılında ülkeleri ve şehirleri kapatan, tüm dünya insanlarını maskelerle yaşamak zorunda bırakan bir virüs ile karşı karşıya kaldık. 3 yılı geride bıraktığımız pandemi sürecinde aşı bulundu, kısıtlamalar ilk önce sınırlı oranda, şimdi neredeyse tamamen kaldırıldı. AK Parti kongreleri yapıldı, mitingler yapıldı, toplantılar yapıldı, siyasi parti ve oda seçimleri yapıldı, Adana’da yemek festivali, Alaçatı’da ot festivali yapıldı, binlerce kişilik konserler düzenlendi, sinema salonları açıldı. Yapılmayan tek bir şey kaldı, o da Türkiye’nin en eski festivali ve UNESCO tarafından koruma altında olan, en son 479. yapılan Uluslararası Manisa Mesir Macunu festivali oldu. Mesir Festivali, Manisa’nın en büyük rengidir. 1 ay boyunca şehre festival havası bürünür, yurtdışından katılımcılar ağırlanır, 7’den 70’e herkes Mesir Festivali etkinliklerine katılım sağlar. Şehrin ekonomisine canlılık gelir, Manisa sokakları baharın ve Mesir’in gelişiyle birlikte cıvıl cıvıl olur. Pandeminin başladığı ilk ve devam eden ikinci yılında Mesir Festivali ve saçım töreni, toplu ve kalabalık bir organizasyon olduğu gerekçesiyle iptal edilmişti ve bunu anlayışla karşılamıştık. Ancak gelinen bu noktada, Mesir Festivali’nin 3. yılında da iptal edilmesinin tek nedeni ekonomiktir” dedi.

“PANDEMİYİ BAHANE EDEREK MESİR FESTİVALİ’Nİ RAFA KALDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz son olarak şu ifadeleri kullandı, “Mesir Festivali, yalnızca saçım töreni ile sınırlı değil. Protokol, Mesir’in karma törenini yapmaya bile çabalamadı. Mesir Festivali’ni organize eden Mesir Komitesi kendi kendini lav etti. Şehrin ekonomisine katkı sağlayacak birçok etkinlik yapılabilecekken, çözüm önerileri görmezden gelindi. Geçtiğimiz aylarda Adana’da gastronomi, yine geçtiğimiz haftalarda Alaçatı’da ot festivali yapıldı. Hatay’da EXPO fuarı düzenlendi. Bu organizasyonların her birine yüz binlerce kişi katıldı. Alaçatı’da, Adana’da, Hatay’da pandemi yok da, Manisa’da mı var? Pandemi önlemleri alınarak Mesir Festivali etkinlikleri yapılamaz mı? Elbette ki yapılabilirdi. Mesir Festivali’nin yapılmaması, festivale ödenek sunan kurumların işine gelmiştir. Çünkü o kurumları yönetenler bir şehre kültür ve sanat yatırımının ne kadar büyük önem arz ettiğini bilmiyor, yalnızca beton ve rant ekonomisinden anlıyor. Buradan Mesir Komitesi’nde bulunan her bir kurumun başkanına sesleniyorum: Pandemiyi bahane ederek Mesir Festivali’ni rafa kaldırmaya çalışıyorsunuz. Ne de olsa yapmanız gereken her şey için vatandaşa IBAN atmaya alıştınız. Eğer paranız yoksa IBAN gönderin, para atalım, Manisalılar kendi festivallerini kendileri yapsın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
27
açık