DSİ’DEN MANİSA’YA 38 BARAJ VE GÖLET 

banner297

Manisa’da son 19 yılda 38 baraj ve gölet projesini tamamladıklarını dile getiren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız  “Vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuz 42 sulama tesisi ile birlikte 219,080 dekar alanda modern sulamaya geçtik. Sulu tarım sayesinde bölgede verim ve ürün çeşitliliği arttı. Manisa ekonomisine geçen yıl yaklaşık 389 milyon lira katkı sağladık Ayrıca projelerimiz sayesinde 9857 kişiye de istihdam olanağı yarattık” diye konuştu.

Genel 18.03.2022, 09:46
DSİ’DEN MANİSA’YA 38 BARAJ VE GÖLET 

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.
 
Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.
 
Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

İçme suyu başta olmak üzere sulama, taşkın koruma ve tarla içi geliştirme ve toplulaştırma alanında yaptığı yatırımlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan DSİ Genel Müdürlüğü Şehzadeler kenti Manisa’ya son 19 yılda 2,7 milyar liralık yatırım yaptı. 

Manisa’nın özellikle tarımsal ihracatta Türk ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, zeytin, zeytinyağı, kuru üzüm gibi ürünlerle Manisa’nın dünya pazarlarında adından sıkça bahsettirdiğini vurguladı. DSİ olarak her zaman Manisalı üreticilerin yanında olduklarını ifade eden Kaya Yıldız, son 19 yılda kent genelinde 165 tesisi hizmete açtıklarını açıkladı. 
38 baraj ve gölet inşa edildi 
Manisa’da son 19 yılda 38 baraj ve gölet projesini tamamladıklarını dile getiren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız  “ Vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuz 42 sulama tesisi ile birlikte 219,080 dekar alanda modern sulamaya geçtik. Sulu tarım sayesinde bölgede verim ve ürün çeşitliliği arttı. Manisa ekonomisine geçen yıl yaklaşık 389 milyon lira katkı sağladık Ayrıca projelerimiz sayesinde 9857 kişiye de istihdam olanağı yarattık” diye konuştu.
İnşa edilen 1 içme suyu tesisi ile Manisalı vatandaşlara yılda 2,08 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ayrıca 1 adet HES tesisi ile de yılda 0,01 milyar kWh enerji ürettiklerini ifade etti.
Kaya Yıldız: “76 bin 222 dekar arazi taşkından kurtarıldı”
Manisa’ya son 19 yılda 75 adet taşkın koruma tesisi kazandırdıklarının altını çizen Kaya Yıldız,  75 meskun mahal ve 76 bin 222 dekar arazide taşkın ve su baskını riskinin minimize edildiğini söyledi. 
Manisa’nın binlerce yıldır iklimi ve tarıma dayalı yapılı ile onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığının hatırlatan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, toprağı daha verimli ve etkin kullanabilmek için kent genelinde 2 arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesinin de devam ettiğini söyledi.
Manisa’ya 2,67 milyar liralık yatırım daha
Manisa’nın su potansiyelini daha etkin kullanarak, yarınların modern tarım kentinin alt yapısını bugünden hazırlamak istediklerini ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “ Manisa’da şu anda 43 projemiz devam ediyor. Bunlardan 3 tanesi planlama ve proje aşamasında 40 projemizde ise inşaat çalışmaları devam ediyor.  Yaklaşık 2,67 milyar lirayı bulan çalışmalarımız tamamlandığında toplamda 304 bin 800 dekar arazi daha modern sulamaya açılacak. Bölge üreticisi yılda 703 milyon lira daha fazla kazanacak.. Ayrıca 15.240 kişiye de iş olanağı sağlanacak” diye konuştu. 

Yorumlar (0)