DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN HASTANE ÖNÜNDE EYLEM

banner297

Manisa Tabip odası öncülüğündeki hastane önündeki iş bırakma eylemine 9 sendika katıldı. 

Genel 15.06.2022, 16:06 15.06.2022, 16:17
DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN HASTANE ÖNÜNDE EYLEM

HABER: AHMET ÜNSAL   

TTB Manisa Şubesi Merkezde Şehir Hastanesi önünde, Akhisar ve Salihli ilçelerinde bulunan Devlet Hastaneleri önünde Bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
Manisa Şehir Hastanesine önündeki eylemde açıklama Tabip Odası Başkanlığına Hasan Semih Bilgin, Salihli Devlet Hastanesinde ise  Fatma Polat, Sunay Hacıoğlu ve Akhisar Devlet Hastanesi önündeki eylemde ise Bülent Kundak tarafından yapıldı.
EYLEME 9 SENDİKA DESTEK VERDİ
Manisa Diş Hekimleri Odası, Genel Sağlık İş Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekimsen, Tabip-Sen ve  
AHEF’in katılım gösterdiği eylemde bıçağın kemiğe dayandığı vurgusu yapıldı.

Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, “Emeğimizin hakkını aldığımız sağlıklı bir gelecek için g(ö)rev başındayız. Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenler. Biz, gecesi gündüzü olmayanlar. Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar. Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar. Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler. Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.  Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.  Emek bizim söz bizim” dedi.

BUGÜN POLİKLİNİKLER ÇALIŞMADI 
  
Eylemin yapıldığı hastane önünde daha önceden randevu alıp hastaneye çeşitli ilçelerden araçları veya kiraladıkları taksilerle gelen hasta yakınları da eylemi izlediler. Eylem nedeniyle poliklinikler çalışmadı. Bazı vatandaşlar sağlık çalışanlarının eylemine destek veririken bazıları ise mağdur olduklarını ifade etti. 

Yorumlar (3)
Vatandaş 3 hafta önce
Bi doktor döneriyle beraber 25-30 bin para alıyor. İnsan azıcık şükreder. Allah korkusu olsa bu eylemi yapmazlar. binlerce hasta mağdur oldu gözü aç olan zenginler yüzünden.
Alp 3 hafta önce
Bu amcadan başka konuşturacak doktor yok mu aranızda be kardeşim
mali 3 hafta önce
Yeter artık,biraz işinizi yapın
29
açık