banner299

banner298

Çin aşısında kritik hafta! Manisa'da hazırlıklar tamam

banner297

Türkiye, corona virüsle mücadelesinde kritik bir haftaya giriyor. Çin'den gelen 3 milyon dozluk aşının inceleme süreci yeni haftada tamamlanacak.

Genel 10.01.2021, 21:20
Çin aşısında kritik hafta! Manisa'da hazırlıklar tamam
banner388

Corona virüsle mücadelesinde kritik bir haftaya giriyor. Çin'den gelen 3 milyon dozluk aşının inceleme süreci yeni haftada tamamlanacak.
Eğer aşı güvenirlilik testlerini geçerse, yeni haftada aşılama başlayacak. Toplu aşılama süreci ve salgın tedbirleri, yarın, yeni yılın ilk kabine toplantısında da ele alınacak.
Aşılama süreci başlarsa Manisa’da da sağlık personelinden aşılama işlemi başlayacak.

Vali Karadeniz: "Aşı gelir gelmez yaptıracağım"

Sağlık Bakanlığının talimatıyla Manisa'da aşı hazırlıklarının yapıldığını söyleyen Vali Karadeniz, "Aşı gelir gelmez yaptıracağım" diye konuştu.
Karadeniz, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Yoğun bakım ünitelerimizde hiçbir sıkıntı yok, boşluklarımız var, rahatlıkla yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımıza sadece Covid-19 değil diğer hastalıklarda da hizmet verebilecek durumdayız. Kapasitelerimiz dolu değil. Şu anda sağlık hizmeti verme kapsamında hastanelerde hiçbir sorunumuz yok."
Karadeniz, ziyaretine gelen iki Covid-19 hastası olduğunu sonradan öğrendiğini açıklayarak maskenin önemine dikkat çekmiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Rakam tartışmıyorum. Tabii ki tedbirler çok önemli. Sanıyorum burada vatandaşımızın yakınındaki hastalardan, vakalardan ve vefat eden hastalardan etkilenmesinin de kendi tedbirlerini almasında önemli rol oynadığını düşünüyorum. Kişisel düşüncem bu. İnsanımız artık bu tedbirleri biraz daha özümsedi ve uyguluyor. Hastalığın bulaşmasını önlemenin en temel şeyi bu maske. Makamıma ziyarete gelen sonradan Covid-19 hastası olduğunu öğrendiğim (farklı zamanlarda) iki kişi de ağırlamıştım. Bunu sonradan öğreniyorsunuz. Ama maske takılı olduğu için herhangi bir sorun yaşamadım. Dışarıdan ziyade bulaş daha çok ev içinde." diyerek dikkat çekti.
Karadeniz, maske ve mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğini, kurallara uymanın önemli olduğunu ifade ederek, eğer kurallara uyulmazsa 1 ay önceki durumların yaşanabileceğini vurguladı.

Yorumlar (1)
Ali 4 ay önce
Büyük bir çoğunluk istemiyor niye bu dayatma iyi bir şey olsa zaten mecbur olmaz
16
açık