banner299

banner298

CHP'li Özel'den madenci ailesine ziyaret

banner297

CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, Elazığ’da geçtiğimiz günlerde bir maden kazasında yaşamını yitiren iki madencinin ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi. Özel, “Soma’da meydana gelen 301 madencimizin yaşamını yitirdiği tarihimizin en korkunç iş cinayetinin ardından bir arpa boyu yol alınamadığı, iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı, denetimlerin yeterli olmadığı ülkenin farklı coğrafyalarından gelen maden kazası haberleriyle anlaşılmaktadır” dedi.

Genel 05.03.2021, 16:18
CHP'li Özel'den madenci ailesine ziyaret
banner388

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Elazığ programı sırasında geçtiğimiz günlerde Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Kayaönü köyü yakınında krom çıkarılan bir maden ocağında meydana gelen iş cinayetinde yaşamlarını yitiren Adem Yıldız’ın babası Osman Yıldız’ı Kovancılar ilçesinin Okçular köyünde, Salih Yıldırım’ın babası Halit Yıldırım’ı ise Palu’nun Bozçanak köyünde ziyaret ederek başsağlığı diledi. Özel, ocağın taşeron tarafından işletildiğine dikkati çekerken, yaşamını yitiren iki madencinin kuzen olduğunu da anımsattı.

Özel, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, “İş cinayetinin meydana geldiği madende iş güvenliği önlemleri alınmamış. İşçilerin aşağı inebilmesi için bir asansör yapılmadığı, aşağı inmek için kullanılan vagonun vincindeki demir parçasının kopması nedeniyle bu elim olayın yaşandığı anlaşılıyor. Biz Manisa’da, Soma’da bu faciayı, bu acıyı yaşadık. Bu nedenle Türkiye’de meydana gelen maden kazalarında acıları paylaşmak ve gerekli önlemlerin alınmaması gibi ihmallere dikkat çekmek için yaşamını yitiren madencilerin yakınlarını ziyaret etmeye özen gösteriyorum. Soma’da meydana gelen 301 madencimizin yaşamını yitirdiği tarihimizin en korkunç iş cinayetinin ardından bir arpa boyu yol alınamadığı, iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı, denetimlerin yeterli olmadığı ülkenin farklı coğrafyalarından gelen maden kazası haberleriyle anlaşılmaktadır” dedi.

Özel, “Elazığ’daki maden kazasına ilişkin bir başka önemli not daha bulunmaktadır. Bu maden sahası Eti’den alınmıştır. Eti’nin çok ucuza anayasaya aykırı biçimde özelleştirilmesinin vahim sonuçlarının yıllar sonra devam ettiğini görmemiz gerekiyor. Türkiye’nin tüm madenlerinde gerekli tedbirlerin alınması, başka madencilerin ve ailelerinin canlarının yanmaması tek temennimiz” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
15
hafif yağmur