BAŞKAN ERYILMAZ, “ÖLÜM YALNIZCA TÜRK MADENCİSİNİN KADERİ Mİ?”

banner297

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve 41 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden ocağı faciasıyla ilgili açıklama yaptı. Başkan Eryılmaz, “Soma’da 301 canımızı kaybettik, yetkililer hiç mi ders almadı? Cumhurbaşkanı, ‘kader planı’ diyor, ölüm yalnızca Türk madencisinin kaderi mi?” dedi.

Genel 17.10.2022, 13:14
BAŞKAN ERYILMAZ, “ÖLÜM YALNIZCA TÜRK MADENCİSİNİN KADERİ Mİ?”

Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK’ya bağlı kömür ocağında meydana gelen grizu patlaması nedeniyle 41 maden işçisi hayatını kaybetti, çok sayıda madenci yaralandı. 

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, tüm Türkiye’nin kalbinin Bartın’da attığını söyleyerek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

“SOMA’DAN HİÇ Mİ DERS ALINMADI?”

Başkan Eryılmaz, Bartın’da yaşanan felakete ilişkin, “13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen facia hala dün gibi aklımızda. Evlatsız kalan çocukların, çocuksuz kalan anne babaların, sevgilisini, eşini kaybeden kardeşlerimizin acısı hala dün gibi. Soma’da göz göre göre katliam yaşandı. Tüm raporların maden ocağı aleyhine olmasına rağmen çalıştırılmaya devam edildi ve ihmal sonucu 301 vatandaşımız hayatını kaybetti. Soma’nın ardından bir acı haber de Ermenek’ten gelmişti. Şimdi de Bartın’da 41 canımızı kaybettik. 2019 yılında Sayıştay’ın raporunda bu madenle ilgili ters giden bir şeyler olduğu ve problemin bir an çözülmesi gerektiği yazıyor, Grizu patlamasına karşı uyarılıyor. 3 hafta önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bu madeni ziyaret ediyor. Yine göz göre göre gelen bir maden ocağı faciası yaşıyoruz” dedi.

“20 YILDIR NEDEN ÇÖZMEDİNİZ?”

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz son olarak şu ifadeleri kullandı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Bartın’a gitti. Basına şov yapıyor, ‘madenlerimizde hiçbir ihmal ihtimalini kabul etmiyoruz’ diyor. 20 yıldır iktidardasınız, maden ocaklarındaki ihmalleri neden çözmediniz? Yine Cumhurbaşkanı konuşmasının devamında, ‘kader planına inanan insanlarız’ diyor. Maden kazaları iş güvenliğini yok sayan Çin’de, Hindistan’da, Rusya’da oluyor. Avrupa’da ölümlü son maden kazası, 1946 yılında yaşanmış. Demek ki iş güvenliğini öncelediğinizde maden işçiliğinin fıtratında ölüm yok. Avrupalı madencinin kaderi işini yapıp yeryüzüne çıkmak, Türk madencisinin kaderi yerin 300 metre altında ölmek öyle mi? Bunu asla kabul etmiyoruz. Türk madencisinin kaderi yeryüzünde açlık, yer altında ölümle savaşmak değildir. Türk madencisinin kaderi ölüm değil! ”

Yorumlar (0)