Bakan Koca: Vefatların yüzde 90'ı tam aşılı değil

banner297

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK başkanı Erol Özvar da katıldı.

Genel 02.09.2021, 20:35 02.09.2021, 22:54
Bakan Koca: Vefatların yüzde 90'ı tam aşılı değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın corona virüsü aşısının pandemiyle mücadeledeki önemini ortaya koyan oranları açıkladı. Bakan Koca'nın aşı yaptırmayanların ya da iki doz aşı olmayanların vefat, vaka ve hastaneye yatışlardaki oranına ilişkin açıklamaları şöyle:
* Sizlere aşı programımız başlarken "tünelin ucundaki ışık göründü" demiştim. "Bugün tünelin çıkışı görünüyor" diyebilirim. Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını ifade etmiştim.
* Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastanede yatan hastaların yüzde 90'ını da aşı olmayanlardır. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir.
Bakan Koca soru cevap bölümünde ise vakaların en yaygın olduğu yaş grubunun 15-45 olduğunu açıkladı. Koca'nın değerlendirmeleri şöyle: 
Bu rakamların da oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Vefat sayıları da artıyor. Varyantların bulaşı daha çok arttırdığını biliyoruz. Kısıtlamaları bu dönemde gündemimize almadık. Temasın olduğu, maske kullanımının azaldığı bir dönemi görüyoruz ve bulaşın artarak vaka sayılarını arttırdığını görüyoruz.
15-45 yaş arasında vakanın en yoğun olduğu yaş grubu. Vaka sayısı bu sebeple giderek yükseldi. Kimisi aşının bulaşı önlemediği söyler. Biz aşının bulaşmayı da yüzde 50, yüzde 60 önlediğini biliyoruz.
Vaka oranımız yüzde 10, aşılanma oranı 65 yaş üzeri yüzde 82.5. yüzde 90'a yakın aşısını yaptırmamış kişilerden oluşuyor. Biz bu salgını gündemimizden çıkarmak istiyoruz. 84 milyonun birlikte hareket etmesiyle bu durum mümkün.
Yüzde 10 aşısı olanlar da kaybedilebiliyor. Ağırlıkla 65 yaş üstü ve ek hastalığı olanlar vefat ediyor. Yüzde 90 oranında aşının koruduğunu görüyoruz. Bu aşıların etkili olduğunu, vatandaşlarımızın erken dönemde aşılarını yaptırmalarının etkili olduğunun altını çizmek istiyorum.

Yorumlar (2)
pandemi bu şekilde bitmez. 2 ay önce
Aşı zorunlu hale getirilmeli. Toplum sağlığı açısından Kuduz aşısı nasıl zorunlu ve reddetme hakkınız yoksa covid için de böyle olmalı.
Sanayide duyduğum kadarıyla iki fabrika işçilerine aşı zorunluluğu getirmiş.aşı olmayana ücretsiz izin vermiş. Doğru olan da bence bu.
Aşıyı reddedenleri ikna etmek mümkün değil çoğu zaman. Ne zaman en yakını covidden ölecek o zaman ikna olacak.
Bakın vaka ve ölüm sayıları artıyor. Vatandaşımız dışarlarda toplu halde oturmaya devam ediyor. Bu gidişle ölümler her an ensemizde olmaya devam edecek. Acı ama gerçek.
YORUMU BU SEFER YAYINLARSINIZ BELKİ 2 ay önce
Aşı zorunlu hale getirilmeli. Aşı olmayanlar kamu ve özelde çalıştırılmamalı. Kahvehanelerde aşısı olmayanlar rahatça oturamamalı. Toplum sağlığı isteniyorsa daha katı davranılmalı. Aşıyı reddedenler covide yakalandığında sağlık harcamaları bakanlık tarafından karşılanmamalı vs.
Hergün Soma faciası kadar insan ölürken hala aşıyı reddetmek akıldan yoksunluğun göstergesidir diye düşünüyorum.
12
açık