AYŞE HAFSA SULTAN MESİR MACUNUYLA ANILACAK 

 Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan, vefatının 486. yılında Manisa Vakfı tarafından İstanbul'daki kabri başında düzenlenecek törenle anılacak. Anma töreninin ardından vatandaşlara şifalı mesir macunu dağıtılacak. Manisa Vakfı Başkanı Ercan Oğuz ve yönetimi Manisa Valisi Ahmet Deniz'i ziyaret ederek anma programına davet etti.

GENEL 10.03.2020, 13:23
AYŞE HAFSA SULTAN MESİR MACUNUYLA ANILACAK 

Manisa Vakfı her yıl düzenli olarak organize ettiği Ayşe Hafsa Sultan'ı kabri başındaki anma programına Manisa Valisi Ahmet Deniz'i makamında ziyaret ederek davet etti. Vakıf Başkanı Ercan Oğuz, Vali Deniz'e türbe tamamlandıktan sonra ikincisi, bugüne kadar da 9'uncusu tertip edilecek anma programına davet etti. Vali Deniz'in anma programına katılmasının hem vakfı hem de kendilerini mutlu edeceğini söyledi.
Programın hayırlı olmasını dileyen Manisa Valisi Ahmet Deniz ise, bir programı çıkmadığı takdirde programı katılacağını belirtti. Ziyarette Vakıf Başkan Vekili Önder Güzelarslan ve Yönetim Kurulu Üyesi Harun Çanşalı da hazır bulundu.
12 Nisan 2020 Pazar günü Ayşe Hafsa Valide Sultan’ın vefatının 486. yıl dönümünde İstanbul Fatih'te bulunan, Yavuz Sultan Selim Cami Haziresi’nde anma programı düzenlenecek. Mehter Takımı gösterileriyle başlayacak programda, protokol konuşmaları ve dualar edilecek. Program, Ayşe Hafsa Sultan'ın vasiyeti üzerine 480 yıldır Manisa'daki Sultan Camisinin minare ve kubbelerinden saçılan şifalı mesir macunu ikram edilecek.

AYŞE HAFSA VALİDE SULTAN
Ayşe Hafsa Valide Sultan, 1479-1534 arasında yaşamıştır. Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesidir. Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca, o da valide sultan oldu.
Bu sıfatla anılmış ilk padişah annesidir. Manisa’da 1522 yılında tamamlanan bimaristan (akıl hastanesi) ve külliyesini yaptırarak gelirlerini bu külliyeye vakfetti. İzmir’in Urla ilçesinde bir mescit yaptıran Ayşe Hafsa Sultan, 1522 yılında hastalanınca dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi’ye ilaç yapması emredildi.
Merkez Efendi, 41 çeşit baharatı karıştırarak bir macun elde etti. Bunu yiyerek iyileşen Valide Sultan, macunun her yıl aynı dönemde yapılıp halka saçılmasını buyurdu. Günümüze kadar yaşatılan bu vasiyet gereğince her yıl Nevruz günü halka mesir macunu dağıtılır. Ayşe Hafsa Sultan, vefatından sonra İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Camisi’nin avlusundaki türbeye defnedildi.

Yorumlar (0)
13
açık